Втори мобилен оператор вдига едностранно цените

07.01.2025 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените по сключените договори със своите клиенти. Vivacom повишава от 6 февруари месечната сметка за мобилни услуги и интернет с 2 лв. и с 1 лев
Втори мобилен оператор вдига едностранно цените
Снимка: под лиценза на creative commons

Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените по сключените договори със своите клиенти. Vivacom повишава от 6 февруари месечната сметка за мобилни услуги и интернет с 2 лв. и с 1 лев на фиксираните гласови услуги и телевизия. Пощадени от поскъпване са само социални абонаментни планове и планове за хора с увреждания, както и предплатените мобилни услуги. Новите договори, подписани след 1 декември 2024 г., също няма да бъдат индексирани.

Yettel обяви в началото на декември, че едностранно вдига цената по действащите договори с 2 лв., защото добавил повече минути, мегабайти и по-добра скорост.

Подобно на Yettel, и Vivacom обяви, че който не е съгласен с по-високата цена, може да се откаже от договора си в едномесечен срок, без да дължи неустойки.

Vivacom не посочва защо налага повишение на цените на действащите договори. Вероятно причината е индексация заради инфлацията, тъй като телекомът вече обяви в Общите условия и правила, че може да актуализира цените през 2025 г., ако средногодишната инфлация през предходната година надхвърли 1.5%. Повече от ясно е, че средното ниво на инфлацията ще е над 2%.

Третият мобилен оператор А1 също е записал в Общите условия и правила, че ще повиши цените през 2025 г. с размера на средната за 2024 г. инфлация, ако тя е 2 или повече процента. Очаква се НСИ да обяви данните за инфлацията за 2024 г. в средата на януари.

Комисията за защита на конкуренцията обяви, тези дни, че ще отстоява в съда правата клиентите на мобилния оператор "Yettel България", чиито месечни абонаментни такси бяха увеличени с 2 лв. от 5 януари заради "подобрена" услуга. За целта обаче те трябва да сезират комисията за нарушените им права.

Според КЗП телекомът нарушава Закона за защита на потребителите, като доставя срещу допълнително заплащане непоискани услуги.

"Месечната абонаментна такса включва определено потребление мобилни услуги. Предоставянето на допълнително потребление срещу увеличение на цената на месечната такса, когато не се извършва по заявка на потребителя, КЗП ще счита за нарушение на разпоредбата на чл.62 от ЗЗП", посочи комисията. Оттам изрично подчертаха, че съгласно чл.62 от ЗЗП потребителите не са длъжни да заплащат за услуги, които не са заявили.

"Ако потребителите  решат да се позоват на правото си да не заплащат увеличението на цената и операторът не склони да зачете това тяхно право,  КЗП ще го отстоява правото им по съдебен ред", увериха от комисията. 

"Когато операторът не зачита потребителските права, няма друг вариант да бъде принуден да се съобразява с тях освен по съдебен ред. Т.е. важно е хората да са наясно, че КЗП ще предприеме мерки в тяхна защита, но крайният резултат от мерките ще зависи от окончателните решенията на компетентните съдилища", се казва още в позиция на комисията.  Затова потребителите се призовават да сезират за нарушения на техните права по чл. 62 на ЗЗП, като за целта ще бъде необходимо да предоставят доказателствата, на които се основават претенциите им - в случая с Yettel това са копия от месечните им сметки преди и след увеличението на месечната им такса, както и копие от сключения с оператора договор.

От КЗП предупреждават още, че потребителите следва да са наясно, че съществува риск, докато траят съдебните производства, операторът да им прекъсне услугите или да пристъпи към прекратяване на договорите, което според КЗП  ще представлява нелоялна търговска практика.

Yettel обаче упорства, че не е нарушил никакви закони с едностранното актуализиране на цените от 5 януари.

Мобилният оператор се позовава на  Европейския кодекс за електронни съобщения, транспониран чрез Закона за електронни съобщения (ЗЕC). Цитира чл. 230 от ЗЕС, който давал право на потребителите да прекратят договора с оператора, ако той промени условията по него, и да изберат услугите на друг оператор. 

От Yettel явно смятат, че клиентите им трябва дори да са доволни, че на главите им се изсипва такова изобилие - повече минути, мегабайти, по-добра скорост, "безплатни" (явно 2 лв. на месец допълнително са жълти стотинки за компанията) услуги като MAX, Storytel, SkyShowtime, допълнителни международни минути, застраховка при пътуване в чужбина „Сматфон турист“ и най-новата ни дигитална услуга „Смарт Майстор“ за период от 6 месеца...

Визираният чл. 230 от ЗЕС казва, че прекратяването на договора при едностранно променяне на условията по него от оператора става без допълнителни разходи. Само че Yettel настоява потребителят да издължи не само ползваните отстъпки за закупени устройства и оставащи лизингови вноски, но и "задължения за използвани до момента на прекратяването услуги", което звучи много неясно. Известна е порочната практика на трите мобилни оператора у нас да сключват договори при "промоционални" условия, като след изтичането на двегодишния срок, ако договорът не бъде изрично подновен, се задейства по-висока тарифа.

Yettel обаче не коментира нищо за разпоредбите в Закона за защита на потребителите, на който се позовава КЗП. Мобилният оператор смята, че след като е предупредил в едномесечен срок за промяната, потребителите, щом не са развалили договорите си, не би трябвало да имат претенции. Само че според чл. 62 на ЗЗП "липсата на отговор от страна на потребителя относно доставката на непоискани стоки и услуги, не се смята за съгласие".

Освен това от КЗП посочиха, че разпоредбите за предоставяне  на  непоискана услуга в Закона за защита на потребителите им дават право да санкционират Yettel за всеки за нарушаването на правата на всеки отделен потребител.

Законът предвижда да се налага отделна санкция от 1000 до 3000 лв., но ако тя бъде приложена за голям брой потребители, общият размер на санкцията ще бъде много по-сериозен от глобата, която се предвижда за нелоялна търговска практика, където максимумът е 50 хил. лева. Ето още една причина пострадалите потребители да се жалват в Комисията за защита на потребителите.  От комисията уточняват, че разпоредбата на чл.62 ЗЗП ще бъде нарушена тогава, когато търговецът начисли на потребителя задължения за доставката на непоискани от потребителя стоки и/или услуги.

Интересно, че досега Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), която пряко наблюдава дейността на мобилните оператори, не е коментирала случая с едностранното вдигане на цените на Yettel по действащите договори заради "подобрения" на услугата.

КРС удобно мълчеше и когато през последните три години трите телекома увеличаваха всяка година цените с инфлацията, като през 2023 г. ръстът бе с над 15%. На фона на тези увеличения, както и на фона на редица помощи, раздадени от държавата заради ковид-кризата, през 2023 г. КРС намали с 40% част от таксите, които събира от телекомите. Тази мярка КРС оправда с необходимостта да стимулира операторите да инвестират в подобрение на мрежите и в развитие на ново поколение мобилни мрежи (5G). Сега от Yettel явно са решили да избият тези инвестиции и с по-високи цени за крайните потребители.

От КЗП посочват, че нямат правомощия да оказва влияние върху КРС или върху другия регулатор - Комисията за защита на конкуренцията. КЗК е компетентна да предотвратява злоупотреба с монопола и нелоялната конкуренция, но досега не е предприела разследване за картели, въпреки, че е видно как телекомите съгласувано вдигат цените.

КРС пък е компетентна за създаването на условия за развитие и осигуряване на конкурентен пазар на електронни съобщителни мрежи и услуги съгласно Закона за електронните съобщения, припомнят от Комисията за защита на потребителите. КРС е анализирала този пазар у нас и го е определила като пазар с ефективна конкуренция, на който няма предприятия със значително въздействие върху пазара на дребно. Затова КРС не счита за наложително да изисква от предприятията разходоориентирани цени, да им налага ценови ограничения или да регулира цените на дребно, тъй като те нямат значително въздействие върху пазара на дребно, който е конкурентен и не е монополен.

Потребителите, които считат, че повишението на цените на Yettel нарушава правото им да ползват електронни съобщителни услуги на достъпни цени, както и потребителите, които считат, че увеличението на цените не се дължи на повишение на разходите на оператора, да се обръщат за съдействие към КРС, посочи шефът на КЗП Мария Филипова.

Тя остро разкритикува и станалото традиционно повишение на цените в началото на годината с извинението за инфлация.  "С цел единствено по-голяма печалба, вдигането на цените поставят хората в безизходица и пълна невъзможност да имат достъп до услугите, предоставяни от мобилните оператори. На фона на тежката икономическа ситуация, считам това поведение за абсолютна незаинтересованост относно финансовото и физическото оцеляване на хората. Проблемът е голям и засяга цялото общество, без значение на възрастта и социалното положение", коментира Филипова. 

Според нея инструментът на държавата за справянето с тази криза е в ръцете на Комисия за регулиране на съобщенията (КРС). Ако КРС съвместно с КЗК преценият, че операторите, разгледани съвкупно, оказват значително въздействие върху цените на дребно на пазара на електронни съобщителни услуги, КРС би могла да осъществява контрол върху цените на дребно, смята Филипова.

Също така тя съветва гражданите, които считат, че на пазара на електронни съобщителни услуги няма реална конкуренция, както и гражданите, които желаят да получат отговор на въпроса - защо при вдигането на цената от страна на даден телеком, често другите телекоми също вдигат цените, да поставят тези въпроси към двете компетентни комисии -  КРС и КЗК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...