Ел Би Булгарикум въвежда още по-ниски цени от днес. Това е второ намаление за годината, след като на 20 февруари те бяха свалени с 30%, каза днес пред БНТ изпълнителният директор на дружеството Владимир Русев.
От днес килограм сирене е с цена 12.90 лв/кг, а на кашкавала 15.90 лв/кг, "Акцентът е върху малките разфасовки, защото те се потребяват най-много от хората с ниски доходи", подчерта назначенията преди по-малко от месец директор.
Новият директор на дружеството уточни, че намалението през февруари не е бил пазарно оправдано. Това е поредно нарушения, което новото ръководство приписва на старото. Сега цените можело да се свалят, защото били договорени по-добри условия за доставка на суровините.
През февруари бившият шеф на "Ел Би Булгарикум" Николай Маринов беше освободен като изпълнителен директор на дружеството. Основното обвинение, дошло от министъра на икономиката Никола Стоянов, е, че е сключил неизгоден за държавното дружество договор с посредник за покупката на мляко. Имаше и обвинения за купени нови коли на твърде високи цени.
Маринов отвърна, че Стоянов е лобирал за фирма, от която да бъде зареждано мляко. На 10 март министерството на икономиката изпрати в прокуратурата документите, събрани срещу бившето ръководство на "Ел Би Булгарикум".
Според Русинов към момента дружеството е на печалба, а качеството е еталон за пазара.
Междувременно по време по време на посещение на министъра на икономиката Никола Стоянов в Израел се разбра, че "Ел Би Булкарикум" планира да изгради собствена кравеферма. Това може да се случи и с фирми от Израел, които проявявали интерес за общи проекти с български предприятия в млечната индустрия.
"Израелски ферми са постигнали едни от най-високите нива в млекодобива в техните ферми - средно по 12 000 литра на година от крава", се посочва в съобщение на Министерството на икономиката и индустрията по повод визитата на Стоянов. Основната заслуга за този резултат била на специализиран софтуер за управление на кравефермите, който в реално време давал пълна информация за всяко животно и анализирал какво в храненето и отглеждането трябва да се промени, за да се получи максимален добив.