Компанията за финансови услуги Робинхуд (Robinhood) обяви, че е била жертва на кибератака, в резултат на която са били разкрити личните данни на около 7 милиона потребители, предадоха световните агенции.
Платформата за търговия е претърпяла инцидент с безопасността на данните миналата сряда, който е бил овладян оттогава, съобщи компанията в комюнике, публикувано след вчерашното затваряне на американските пазари.
Според Робинхуд хакерите са се добрали до адресите на електронната поща на около 5 милиона потребители и пълните имена на приблизително 2 милиона души.
Компанията информира, че хакерите са получили достъп и до допълнителни данни, включително дата на раждане и пощенски кодове на група от около 310 души и до по-подробна информация от акаунтите на подгрупа от около 10 потребители.
"Въз основа на нашето разследване атаката бе овладяна и вярваме, че не е получен достъп до номера за социално осигуряване, номера на банкови сметки или на дебитни карти и не е имало финансови загуби за клиентите ни в резултат от инцидента", се посочва в комюникето.
Компанията съобщи, че хакерите са поискали откуп, без обаче да уточни дали той е бил платен.
"Незабавно информирахме правозащитните органи и продължаваме да разследваме кибератаката с помощта на Мендиънт (Mandiant), водеща външна охранителна фирма", допълва финтех платформата.
Акциите на Робинхуд се сринаха в следборсовата търговията. Онлайн платформата, която се рекламира като компания, помагаща на обикновените хора да инвестират, и преди е имала проблеми с хакери.
Финтек компанията "Робинхуд" определя своята мисия като "демократизиране на финансите" под рекламното мото "Всички сме инвеститори". На платформи като "Робинхуд" и "Револют" се дължи бързият растеж на борсите на фона на пандемията и преките финансови помощи за американците. Чрез финтек компаниите много от дребните инвеститори се завърнаха на фондовите пазари. Интересът е предизвикан от съчетанието на лесен достъп, липса на комисионни и възможност за бързи печалби.
"Преди всички тези дребни играчи бяха разделени и почти винаги губеха от големите професионални институции. Сега малките се обединиха и се превърнаха в реална сила", каза Джеймс Ърли - финансов анализатор.
"Робинхуд" спомогна за взривообразен ръст в цената на акциите на веригата за видеоигри "Геймстоп" и други компании във вреда на хедж-фондовете от Уолстрийт. На 28-и януари обаче "Робинхуд" ограничи закупуването на най-вариращите акции, което изпрати цените само надолу. Решението, което практически е в полза на хедж-фондовете, разгневи много дребни инвеститори, а ръководителите на "Робинхуд" ще дават показания пред американския Конгрес.
Съоснователят Владимир Тенев е роден във Варна през 1986 година. Родителите му емигрират в Съединените щати когато е на пет и започват работа в Световната банка. Владимир отраства във Вашингтон, завършва математика в Станфорд, където се запознава с Байджу Бхат, с когото през 2013-та основават платформата "Робинхуд", превърнала ги в милиардери.