Акциите на банките по света се сринаха в първия ден от седмицата, въпреки уверенията на американския президент, че финансовата система на САЩ е в безопасност. Това става, след като се наложи намеса на властите, за да се защитят клиентските депозити след фалита на Silicon Valley Bank (SVB).
Джо Байдън обеща да направи всичко необходимо, за да се защити банковата система. Инвеститорите обаче се опасяват, че други кредитори могат да бъдат засегнати от последиците и това предизвика рязък спад на цените на акциите в световен мащаб. В понеделник цените на акциите на испанската Santander и германската Commerzbank се понижиха с повече от 10%. Редица по-малки американски банки претърпяха още по-големи загуби от европейските, въпреки уверенията към клиентите, че имат достатъчно ликвидност, за да се предпазят от шокове.
Германският финансов министър увери, че няма повод за притеснения.
"Виждаме, че американското правителство и финансовите институции действаха решително. Ние имаме свои органи за финансов надзор в Европа, които постоянно следят ситуацията. Тези институции не оставят съмнение по отношение на стабилността. Вярвам в германската икономика", каза Кристиан Линднер.
"Единственият начин да спрете паниката, когато тя започне, е правителството да каже: „Тук сме и няма да задаваме много въпроси, ако изобщо има такива. Ще осигурим ликвидност на банковата система и финансовите пазари“. Те го направиха, но въпреки това виждаме, че пазарите все още се вълнуват. Изчисленията, които различни пазарни участници правят в отделни сегменти на финансовите пазари, изглеждат доста сложни и е трудно да се предвиди как точно ще се развият събитията", коментира Суале Омарова, преподавател в Университета Корнъл и финансов анализатор.