Българската петролна и газова асоциация призова правителството да изтегли текстовете от проекта за промени в Закона за здравето, свързани със задължението за нови измервателни уреди и с ускорено изграждане на видеонаблюдение в данъчните складове.
Става дума за текстове от преходните и заключителни разпоредби на проектозакона за здравето, който в понеделник бе одобрен от Министерския съвет с идеята да се регламентират някои от ограниченията заради коронавируса след края на извънредното положение на 13 май. Текстовете обаче водят до изменение на Закона за акцизите и данъчните складове и ако бъдат приети, най-големият търговец на горива "Лукойл България" ще трябва до месец да отдели и регистрира като отделни данъчни складове шестте бази, свързани с нефтопровода му от Бургас до София, и да монтира още измервателни уреди на съоръжението.
"Тези предложения нямат нищо общо с изпълнението на противоепидемичните мерки в страната и не кореспондират по никакъв друг начин със Закона за здравето. Още повече предложенията, направени в параграфи 18,19 и 20 от преходните и заключителни разпоредби, не са обсъждани по никакъв начин с бранша и за тях вносителят не е оповестил мотиви", изтъкват в декларация от Българската петролна и газова асоциация.
Оттам изтъкват, че се планират нови задължения за част от петролния бизнес в момент, в който целият бранш е в изключително тежка ситуация.
"В момента пазарът на горива търпи огромни загуби в условията на постоянно падащи обороти и при обезценяващи се петролни. В същото време браншът е един от най-големите работодатели и данъкоплатци в страната", аргументира се асоциацията. Оттам призовават управляващите, ако смятат промените в законодателството за наложителни, да ги рпедприемат само след широка дискусия със засегнатите страни и при пълна прозрачност.