След появата си миналата есен новият Windows 8 предизвика вълна от критики. Сега, година по-късно, Microsoft пуска първия голям ъпгрейд, с който да отстрани недостатъците на операционната система, която се опита да обедини таблетните и стандартните десктоп машини.
Критиките срещу Windows 8 бяха многобройни. Според някои новият Live Tile изглед на системата отблъсквал по-традиционно настроените PC потребители. Други недоволстваха от слабите вградени и външни приложения, които системата използва. Според трети пък Windows 8 въобще не е успял да изпълни целта си да се превърне в свързващо звено между таблетите и PC-тата и съответно да съживи западащия пазар на персонални компютри.
През юни изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър заяви, че Windows 8.1 ще предложи „рафинирана смес“ на оригиналнaта визия на Windows 8. Мнозина обаче се съмняват, че това би било достатъчно, за да възвърне позициите на операционната система.
В следващите редове ви представяме 10 от по-важните новости в Windows 8.1, подбрани от сайта informationweek.com:
1. Ако разполагате с по-стара версия на Windows, то актуализацията ще ви струва 120 долара за основната версия и 200 долара за Pro версията. Ъпдейтът за потребителите на Windows 8 ще е безплатен, като от Microsoft ще продължат да издават на секюрити пачове за него в продължение на още две години.
2. Windows 8.1 би трябвало да ви даде по-добро десктоп преживяване благодарение на нови екстри като: възможността за превключване към десктоп режим (boot-to-desktop), опцията за изключване функцията hot corners, връщането на Start бутона и други опции, които ще позволят на потребителите да премахнат Live Tiles визията от работния си поток. Така, след като си поиграете с настройките на Windows 8.1, ще можете на вид да го докарате на ъпгрейдната версия на Windows 7.
Снимка: Microsoft
3. Start бутонът не разполага със Start menu.
Вместо това при натискането му ще получавате изглед към всички приложения – All Apps. Този елемент прави много от критиците нa Windows 8 скептични към успеха на 8.1. Въпреки това Start бутонът все още запазва много от познатите функционалности – достъп до програмите, настройките, файловете, Мениджъра със задачи, както и с опцията за изключване и рестартиране на устройството.