Френският президент Еманюел Макрон ще стане днес първият световен лидер, удостоен от САЩ с най-високата чест в дипломацията - държавно посещение, по време на управлението на президента Доналд Тръмп.
То ще продължи три дни и сред основните теми на разговорите му с Тръмп ще бъдат споразумението за иранската ядрена програма, търговския конфликт между САЩ и Европейския съюз, борбата с тероризма, Северна Корея, Сирия, отношенията с Русия. Тръмп даде на ЕС срок до 1 май да договори постоянно изключение от товите мита да продукти от стомана и алуминий, а на Франция, Великобритания и Германия - до 12 май "да поправят" споразумението за иранската ядрена програма.
В петък във Вашингтон на работно посещение пристига и канцлерър Ангела Меркел. До телефонния разговор ѝ с Тръмп на 1 март тя не беше имала пряк контакт с него в продължение на повече от 5 месеца.
Между Макрон и Тръмп очевидно има повече разбирателство. Френският държавен глава изглежда по-добре разбира мотивите на американския си колега и кампанията му за завръщането на Франция на световната сцена съвпада във времето с лозунга на Тръмп "Америка преди всичко". Американският президент бе толкова впечатлен от парада в Париж за националния празник на Франция през миналата година, че поиска същото да бъде направено и във Вашингтон.
След посрещането с пълни почести ще има частна вечеря на двете президентски двойки в Маунт Върнън, историческата резиденция на Джордж Вашингтон. Във вторник сутринта двамата президенти ще разговарят в Белия дом. След това Макрон ще отиде в Държавния департамент на обед с вицепрезидента Майк Пенс и ще присъства на военна церемония на Арлингтънското гробище, а след това ще бъде дадена официална държавна вечеря в Белия дом.
Програмата включва реч в сряда на английски език пред общо заседание на двете камари на Конгреса - рядко оказвана чест на чужд държавен лидер. Според "Франс прес" речта ще бъде около 30 минути и ще бъде посветена на ценностите на демокрацията.
Изобщо не сигурно, че Макрон ще успее да убеди често непредвидимия в ходовете си домакин да не налага търговски мита на ЕС или да не проваля сделката с Иран. Европейската политика се оказва по-удобен терен за визията на френския президент, отколкото световната сцена. Но Макрон не е отправял публични предизвикателства към Тръмп и това му дава повече възможности да защити френския национален интерес и интересите на ЕС в момент, когато мнозина от тази страна на Атлантика смятат, че САЩ се движат без ясна посока.
"Ройтерс" припомня, че през изминалата година Макрон е разговарял по телефона по-често от който и да е световен лидер, което в някакъв смисъл го прави мост към Европа, а може би и към Русия, за новата власт във Вашингтон. "Той не е традиционен политик. Изградихме силни отношения. Разминаваме се по някои теми. Винаги съм изключително прям и откровен и той също. Понякога успявам да го убедя, понякога се провалям", сподели Макрон през януари.
Това е добре дошло за Тръмп, който иска да избегне избадане в изолация, докато предпочита повече двустранните дипломатически отношения, с което отслаби традиционни съюзнически връзки на САЩ по света. Сега е моментът да се разбере дали политическите послания между Париж и Вашингнон ще бъдат подплатени с контретни резултати.