Румен Радев свиква съвет за стратегическо развитие на България

28.01.2019 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Държавният глава отчете работата си заедно с вицепрезидента Илияна Йотова в гербовата зала на президентството, а изявленията на двамата бяха предавани на живо в страницата на институцията във "Фейсбук"
Румен Радев свиква съвет за стратегическо развитие на България
Снимка: БГНЕС

В изявление по повод втората година от встъпването си в длъжност президентът Румен Радев атакува остро управляващата коалиция на ГЕРБ и "Обединените патриоти", обяви се за радикална промяна на политическата среда и стила на управление и обяви, че ще създаде съвет за стратегическо развитие на България, който да предложи алтернативи на икономическия и идеен застой в страната.

Държавният глава отчете работата си заедно с вицепрезидента Илияна Йотова в гербовата зала на президентството, а изявленията на двамата бяха предавани на живо в страницата на институцията във "Фейсбук".

В изложението си Румен Радев повтори много от критиките, които отправяше към правителството на Бойко Борисов през изминалата година - за нарушаване на демократичните ценности, допускане на лобизъм и корупция, прикриване на порочни практики в обществените дела. Както и в предизвикалото противоречиви коментари новогодишно обръщение към нацията, Радев заяви, че 2018-та е била "година на илюзорна стабилност, нарастване на беззаконието и ерозия на демократичните ценности". Допълни, че в нея президентската институция често била "последна преграда пред лобизма и безотговорни политически действия".

Очакванията на обществото са за неотложни всеобхватни спасителни мерки за повишаване на жизнения стандарт и качеството на живост и за излизане от демографската безпътица, каза президентът. Той се обяви за радикална промяна на политическата среда и стила на управление: "Историята е показала, че закърняването не демокрацията води до създаването на тесен елит, който трансформира властта в облаги и ги влага в още власт, като така бетонира властта си и порочният кръг се затваря", заяви държавният глава. Той допълни, че следствията са бедност, незадоволителен темп на развитие, чувство за безпътица, демографска катастрофа.

Румен Радев обяви, че формира съвет за стратегическо развитие на България с участието на интелектуалци и високо квалифицирани специалисти. Органът ще трябва да изработи и предложи алтернативи на социалния блокаж и на икономическия и идеен застой, в който се намира страната, уточни Радев. По думите му съставът ще бъде обявен идните дни с президентски указ и тогава ще бъдат оповестени повече подробности.

Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбвани, сенчест бизнес от почетно предприемачество, призова Румен Радев. Той настоя механизмите за регулиране на властта да бъдат разширени - и вместо само проверка на декларациите за имуществото, да се прави проверка и какви пари харчат публичните личностти, както и дали имат възможности за скриване на активи, пари и имоти.

По думите на държавния глава за да върви напред, обществото трябва да се възстанови доверието на гражданите в органите на властта, а това неизбежно минава през възмездието. Той апелира антикорупционната комисия, прокуратурата, МВР и службите да навлязат "и в старателно отбягвания периметър на властта, в потенциални зависимост на политици, фирми, които печелят крупни обществени поръчки и подставени лица".

Ако това не стане, разпадът ще продължи, а търсенето на справедливост може да излезе извън рамките на закона, предупреди Румен Радев.

Той посочи, че управляващият елит трябва да реши въпроса за ускореното развитие на страната. Като задължителни условия пред формациите с амбиция да управат страната той посочи излъчването на високо компетентни, образовани и почтени хора, работещи в полза на обществото; изчистване от некомпетентни и корумпирани кадри с управленски амбиции.

Президентът направи подробен преглед на външнополитическата си дейност, акцентирайки на успехите си в срещите и инициативите си на Балканите (основна тема на воденото от кабинета председателство на Евросъюза през първата половина на миналата година). Той подчерта, че във всичките си изяви зад граница е продължил да отстоява българската позиция и европейските принципи на единство, солидарност и равнопоставеност. Посещението ми в Москва възстанови политическия диалог на най-високо ниво след дълго прекъсване и обществото очаква правителството да материализира постигнатото, каза Румен Радев.

Държавният глава обвърза политиката и евро-атлантическите ценности с конкурса за избор на многоцелеви изтребител за армията, в която управляващите избраха да преговарят за покупка на американски самолети Ф-16.

"Бутафорният конкурс с изтребителя извади порочния модел на управление на международната сцена, показа ни като партньор, който погазва разписани в целия свят норми", каза той, като подчерта, че след провала на големите проекти за модернизацията на армията България е засили усещането, че губи суверенитет и не е способна да взима стратегически решения: "Защо тогава се възмущаваме, че не ни пускат в Шенген и еврозоната? Въпрос на доверие, което става с прилагане на правилата и с компетентност", заключи Румен Радев.

Без да споменава имена той индиректно отвърна на шефа на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, с когото от няколко месеца са в остър словесен сблъсък през медиите: "Декларациите на някои политици, че олицетворяват евро-атлантическите ценности, са най-сигурният начин българите да бъдат отчуждени от тези ценности". Допълни, че в момента България не отговаря дори на Копенхагенските критерии за влизане в Евросъюза, тъй като демонстрира погазване на закона, фаворизиране на корпоративен интерес, стимулиране на бизнескръгове чрез протекции и лобизъм и задушаване на предприемачеството.

Президентът повтори и вече заявените си тези по две от темите, по които влезе в сблъсък с управляващите в последните месеци - за практиката да налага вето на приети от парламента закони и за конкурса за изтребители за армията.

Ветото не е акт за противопоставяне на Народното събрание, а възможност за постигане на ефективно и справедливо законодателство. Не броят на ветата, а липсата на реално обсъждане на повдигнатите с тях проблеми може да девалвира този конституционен инструмент, коментира Румен Радев. По-рано в словото си той

акцентира на практиката на ГЕРБ все повече закони да се изменят с преходни и заключителни разпоредби в други нормативни актове, без обществено обсъждане и оценка за въздействие, като подчерта, че така законодателният процес става непредвидим и елиминира гражданското участие.

Румен Радев, който преди да бъде избран за президент беше начело на военно-въздушните сили на България, заяви отново, че се е оказал лош пророк за изхода от процедурата за избор на изтребители за армията. Той нарече "порочна" парламентарната комисия, която работи от 2017 г., а правителството обвини, че не е предприело достатъчни постъпки за доокомплектоване на авиацията, като предупреди, че нальотът остава малък и има опасност от инциденти. По думите му и останалите проекти за модернизация на видовете въоръжени сили не могат да решат проблемите на армията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...