Президентът Румен Радев ще се кандидатира за втори мандат. Това стана ясно на пресконференция по повод четвъртата годишнина от встъпването на Радев в длъжност.
Държавният глава определи дейността на институцията през 2020 година като "коректив и последна бариера пред беззаконието и лобизма", която "работи за модернизацията на България и отстоява интересите на българите зад граница".
"Измина година на бурни, драматични събития, които ускориха хода на промените. Действителността налага да имаме институции с ясни приоритети и предвидимост в своите действия. Още в началото на миналата година снех доверие от правителството. Това бе акт на политическа отговорност. Изригналите половин година по-късно протести потвърдиха правотата на мотивите ми. Президентската институция не се скри зад институционален комфорт. Подкрепи исканията на протестиращите с присъствие и настояване за оставки. Институцията ни бе стожерът, който не допусна гласът на българите и исканията им да бъдат удавени в разразилата се в пропагандна кампания на властта. Президентската институция бе онази, която заемаше рационални позиции по отношение на COVID-19", каза президентът.
Радев припомни, че още в началото на коронакризата е настоял за баланс между здравни, икономически и социални мерки. Отправил е призив да бъде разгърната масова кампания с ясна методика за безплатно тестване на населението по определени таргетирани групи. Призовал е да се обособят специални болници за лечение на коронавируса, "за да може хилядите българи с други остри здравословни проблеми да имат достъп до лечение".
Държавният глава изтъкна, че президентската институция е била онази, която е заемала рационални позиции и е запазила гласа на разума в ситуация на изкуствено насаждане на паника.
По думите му. загърбването на важни предложения, липсата на навременни и адекватни мерки са довели до сериозни последствия в здравно, социално и икономическо отношение.
"И през изминалата година отстояването на върховенството на правото и защитата на държавността бяха сред водещите приоритети в работата ми. Въпреки отхвърлянето на пет от седемте вета, които наложих, силната обществена реакция потвърди правотата на моите решения. Нещо повече – наложеното вето върху Закона за извънредното положение намери отзвук и зад граница. Независими медии го дадоха като пример за отстояване за принципите на свободата на словото и демокрацията. Твърдият курс в защита на конституционализма и сезирането на Конституционния съд за временната комисия в Народното събрание разколеба вносителите на проекта за нова Конституция и той набързо приключи още по-жалко, отколкото бе стартирал", посочи Радев.
"Президентството мобилизира силен експертен капацитет. Разработи и предложи конкретни проекти в плана за възстановяване и устойчивост на Република България с цел да се преодолеят определени дефицити в плана, предложен от правителството. Да се върви към реални реформи чрез наука и иновации. Към модернизация на страната чрез високи технологии и инвестиция в човешки капитал. Очаквам от правителството с ясни критерии да обясни пред обществото кои проекти реално ще бъдат предложени. Очаквам тези пет проекта, които предложихме в оказания срок, да получат отговор приемат ли се, или ако се отхвърлят – с какви мотиви. Мога да гарантирам, че тези пет проекта имат важно значение за редица критични области за България – образование, енергетика, здравеопазване. Един много важен проект е Националният център за контрол и управление. Само с политическата воля може да имаме чиста природа. Предлагаме с минимални средства да има огромен ефект. Убеден съм, че такъв център ще се случи“, каза държавният глава.