Българската държава ясно заяви намерението си да участва в сделката за ЧЕЗ България и всичко в момента зависи от волята на продавача, коментира вицепремиерът Томислав Дончев пред bTV. Той посочи, че ситуацията е „много деликатна“ и се усложнява и от арбитража, който води CEZ Group срещу България.
Дончев посочи, че желанието на правителството e с дяловото си участие да има контрол и да гарантира повече прозрачност в работата на дружеството.
Той призна, че в подобна ситуация – продажбата на ЧЕЗ България, действията на държавата са ограничени, тъй като механизмите са именно в ръцете на институциите, които контролират процеса.
„Ролята на регулаторите не подлежи на въпрос. Всеки, който осъществява дейност на територията на България, е подвластен на функцията на тези регулатори“, каза още Дончев. За него основната цел на регулацията е да бъдат спазени правата на гражданите и да има гаранция за свободен пазар.
„Свръхрегулацията също не е опция“, коментира вицепремиерът и допълни, че в момента има спор дали да се затегне регулацията в енергийния сектор. За Дончев има възможност "още малко" да се увеличат правомощията на КЕВР при подобни сделки.
По отношение на защитата на интересите на гражданите законът дава правото на КЕВР да назначи управители на енергийните дружества при появата на проблеми и неизпълнение на лицензиите, припомни още Дончев.
Енергоразпределението не е въпрос само на фактури и потребена енергия, а и на доверие, заяви още Томислав Дончев. Появата на недоверие към едно от дружествата не е само потребителски въпрос, а е вид криза, смята той.