Шестте приоритета от първите 100 дни на Тръмп

23.11.2016 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Засега Тръмп не е споменал нищо за своите предизборни обещания да отмени реформата на Обама в медицината, да издигне стена по границата с Мексико и да намали данъците
Шестте приоритета от първите 100 дни на Тръмп
Снимка: БГНЕС

В първите 100 дни от своето президентството на Доналд Тръмп възнамерява да скъса споразумението на САЩ с още 11 държави за създаването на Транстихоокеанско търговско партньорство (ТТП), да отмени въведените при Барак Обама екологични ограничения за добив на въглища и на други енергоносители и да въведе обещаната забрана за бивши служители на Белия дом да се занимават с лобиране в продължение на 5 години след напускането на държавната служба, предаде БГНЕС.

Той също смята да махне ограниченията върху бизнеса, да разпореди на силовите ведомства да разработят план за борба с хакерските атаки и да се установи кои мошеничества при получаването на визи вредят върху правото на труд на американските граждани. По думите на Тръмп всички тези мерки трябва да работят за „реформирането на Вашингтон“ и „създаването на средна класа“.

Шестте точки от своя план избраният президент представи на видеозапис в портала YouTube, който вестник „Уолстрийт джърнъл“ окачестви като първи опит на Тръмп да представи на гражданите своята програма след изборите на 8 ноември. Вестникът напомня, че преди встъпването им в длъжност Джордж Буш-младши и Барак Обама обявяваха своите планове на редовни пресконференции или всекидневни брифинги. Засега Тръмп не е споменал нищо за своите предизборни обещания да отмени реформата на Обама в медицината, да издигне стена по границата с Мексико и да намали данъците, отбеляза изданието.

Някои от формулираните от Тръмп обещания означават, че на правителствените структури или чиновници ще бъде възложено да разработят нови планове за действия, за чиито последствия е още рано да се говори. Примерно, разработването на планове „за борба с кибератаките и други заплахи или за разследване на мошеничествата при получаването на визи може да се окажат твърде мащабни.

Транстихоокеанското партньорство

Тръмп смята, че транстихоокеанското партньорство е „потенциална катастрофа“ за САЩ. Той планира да смени този икономически съюз с местни двустранни търговски сделки, които ще върнат на американците работните места и производството в САЩ. Още по време на предизборната кампания Тръмп обеща излизане на страната от споразумението. През юни 2016 година той казваше, че подписването на споразумението за ТТП е лобирано от представители на конкретни интереси, а реализацията му ще бъде изнасилване на страната. В замяна той обеща да възстанови контрола на държавата върху собствената й икономика, макар да не конкретизира какво смята да прави. Според него лошите търговски отношения са довели до загуба на работни места.

Споразумението за Транстихоокеанското партньорство от февруари 2015 година бе подписано от 12 държави, на които се пада 40% от световния Брутен вътрешен продукт, като сред тя са Япония, Малайзия, Австралия, Канада, Мексико и Нова Зеландия. Съединените щати не са ратифицирали това споразумение. Привържениците на ТТП казват, че то ще засили икономическите връзки и растежа на икономиката, включително чрез намаляване на митата, ще позволи да се стандартизират правилата на пазара на труда, в екологията, защитата на авторските права и други. Противниците на ТТП казват, че преговорите за него бяха засекретени и по своята същност то е въплъщение на интересите на големите корпорации.

Реакциите към позицията на Тръмп за ТТП

Проектът ТТП ще бъде безсмислен без САЩ, реагира японският премиер Шиндзо Абе. Малайзийският премиер Наджиб Разак заяви, че Тръмп като един демократично избран лидер на САЩ има пълно право да провежда такава политика, каквато той смята за необходима. Австралийският премиер Малкълм Търнбул отбеляза, че останалите 11 държави от ТТП подкрепят идеята за партньорство и за Австралия то разширява възможността за износ на големите пазари. По думите му времето ще покаже какво ще реши Тръмп и новият Конгрес относно ТТП.

Изпълнителният директор на Азиатския търговски център Дебора Елмс окачествени изявленията на Тръмп за ТТП като много тъжна новина. „Това означава края на лидерството на САЩ в търговията и предаването на щафетата на Азия“, категорична е тя.

„Това не е изненадващо, отчитайки всичко онова, което Тръмп изговори по време на кампанията, но все пак е разочароващо“, заяви журналистът Саймън Рабинович. Излизането на САЩ от ТТП убива проекта, който бе подготвян в продължение на 10 години. Иронията е, че макар Тръмп да нарича споразумението ужасна сделка, тя би била полезна за САЩ. Партньорство би дало на САЩ възможността да оказват значително влияния върху правилата за търговия между Азия и Америка и да се направи повече за защита на правата на трудещите се и на авторските права.

Провалът на ТТП ще създаде вакуум в Азия. И вече тръгнаха разговори, че Китай предприема опити за запълването му, че се стреми да заеме позицията на лидер в региона, който влияе върху формата на търговските отношения. Наистина, ще бъде трудно да постигне това, защото много държави се опасяват от китайската „машина за износ“.

Главният икономист на IHS Markit Харуми Тагути напомня, че Япония няма споразумение за свободна търговия със САЩ, поради което на страната й е трудно да конкурира с други държави в региона, които имат такива споразумения със САЩ – например с Южна Корея, която изнася в САЩ почти същите стоки. При липсата на ТТП Япония ще се стреми към регионални търговски партньорства.

Руският президент Владимир Путин неведнъж критикуваше проектите за Транстихоокеанско партньорство или Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство заради тяхната непрозрачност и закритост, пише „Ведомости“. Той заяви, че Русия е за „формирането на открити икономически пространства, които носят недискриминационен характер и се базират на принципите на СТО (Световната търговска организация). Според него за ефективното влияние върху процесите на световната икономика не трябва да се създават затворени обединения. „Ако те все пак бъдат създадени, това няма да е от полза за развитието нито на световната търговия, нито на световната икономика като цяло“. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...