10-те най-влиятелни бизнес лидери на нашето време

22.08.2012 | 12:20
по статията работи: Петя Бързилска
Лари Пейдж, Ричард Брансън и Джеф Безос са сред хората, които продължават да ръководят света на бизнеса и да въвеждат иновации в него
Ричард Брансън
Ричард Брансън
Снимка: Facebook профил на Ричард Брансън
Още по темата

Със смъртта на основателя на технологичния гигант Apple Стив Джобс през откомври миналата година, си отиде един голям визионер и бизнес лидер.

Сред нас обаче все още има много изключителни лидери със силно влияние върху бизнес света, в който живеем.

Дейвид Уилямс от сп. „Форбс“ ни представя личната си класация на десетте най-влиятелни живи личности в света на бизнеса, що се отнася до иновативно мислене, фокусирането върху клиента, както и желанието да са в помощ на по-малко облагодетелстваните от съдбата.

 

Джеф Безос, Amazon

Джеф Безос е пионер в сферата на интернет търговията. Той изигра решаваща роля за характеризирането на това онлайн пространство, което в момента определя много от аспектите на интернет света.

Точно Безос (вдясно, снимка: Commons.wikimedia.org) е човекът, който създаде концепцията на „прогнозиращия анализ“*, предлагайки продукти на клиентите си на база на историята на търсенето и потребителските навици. Независимо дали харесвате или не тази концепция, идеята на Безос прави онлайн търговията по-доходоносна и ефикасна. В момента благодарение на нея интернет пазаруването е по-приятно занимание за всички клиенти по света.

Ан Мълкахи, Xerox

Ан спасява американския производител на принтери и дигитална техника Xerox, когато компанията се изправя пред банкрут. Ан Мълкахи никога не се е стремяла да бъде главен изпълнителен директор. Това обаче не я спира да приеме поста, когато бордът на директорите я избира през 2001 г.

По време на управлението си тя трябва да намали персонала с 30%, а по-късно да ореже цяло звено от Xerox. В рамките на две години след избирането ѝ за главен изпълнителен директор акциите на компанията скачат пет пъти.

За нейната навременна и успешна политика сп. „Chief Executive Magazine“ обявява Мълкахи за главен изпълнителен директор на 2008 година. Сп. „Форбс“ я признава за една от най-влиятелните жени на планетата през 2005 г. и 2009 г.

Брад Шмит, Intuit

Брад Шмит ръководи една от най-големите финансови софтуерни компании, която създаде счетоводния софтуер QuickBooks. Intuit има приходи за почти 4 млрд. долара и пазарна капитализация в размер на около 15,5 млрд. долара. Въпреки това обаче компанията продължава да работи, поемайки риска на начинаещия, предоставяйки поле за изява на служителите си и без строга йерархия.

Шмит поощрява политика, при която на служителите, които наброяват почти 8 хиляди, им се позволява да поемат рискове и да растат, учейки се от успехите и провалите си.

Хауърд Шулц, Starbucks

Хауърд Шулц е основател на веригата кафенета Il Giornale и собсвеник на изключително успешната верига заведения Starbucks. Той се ражда и израства в бедно семейство в Бронкс, Ню Йорк, и получава спортна стипедения за университет. В края на краищата той се превръща в харизматичен лидер и шеф на Starbucks, като показва на практика възможността да за постигане на „американската мечта“.

Въпреки постигнатия успех, Шулц продължава да инвестира и в други бизнес начинания, като едно от тях е сайтът за електронна търговия eBay.

Лари Пейдж, Google

Лари Пейдж е друг пример за човек, който може да се справи с всяко бизнес предизвикателство. Пейдж и неговата компания Google през годините получиха редица похвали, но и значителни критики. Съоснователят на търсачката обаче никога не се е разколебавал от хорските приказки и продължава да поддържа избрания курс на Google, който той смята за правилен.

Лари Пейдж (вляво в колата) и Сергей Брин (вдясно). Снимка: Facebook профил на Лари Пейдж и Сергей Брин

Тим Кук, Apple

На мястото на Стив Джобс начело на Apple застанаТим Кук и колкото и да е трудно да се справи като наследник на гениалния визионер, Кук изглежда, че успява. Вместо да се опитва да прилича на Джобс, що се отнася до иновативни решения, Кук решава да ръководи компанията по свой начин. Той например въведе нова техника за управление на запасите. Както се вижда засега, политиката на Кук е печеливша – Apple стана най-скъпата компанията в света.

Индра Нуйи, PepsiCo

Индра Нуйи (вдясно, снимка: Wikipedia.org), друга представителка на бизнесдамите в класацията на сп. „Форбс“ за 100-те най-влиятелни жени, е главен изпълнителен директор на групата PepsiCo. По време на управлението ѝ компанията постига забележителни финансови резултати. Дамата обаче се и опитва да обърне курса на компанията в друга посока. В момента тя иска да насочи фокуса на компанията от заведенията за бързо хранене към инициативи, свързани с по-здравословната храна. 

Интересно е, че Нуйи е свирила на китара в женска рок банда в колежа, обича да играе крикет и да пее на караоке.

Уорън Бъфет, Berkshire Hathaway

Милиардерът Уорън Бъфет е известен с това, че е изключително консервативен във времена, когато всички около него се хвърлят в (доста рискови понякога) бизнес начинания. Бъфет е перфектният пример за търпение, доказващо че бавното и постоянно темпо в края на краищата носи печалба.

Сър Ричард Брансън, Virgin Group

Всеки, който притежава повече от 400 компании и има милиарди долари (като Брансън), явно прави нещата както трябва. Брансън (на водещата към статията снимка) е известен авантюрист, като списъкът на ръководените от него бизнеси е огромен. Успехът му го прави един от най-големите бизнес лидери в момента.

Рупърт Мърдок, News Corporation

Роденият в Австралия Мърдок е основател и главен изпълнителен директор на медийната група News Corporation. Той усилено продължава да работи на възраст, в която много други отдавна щяха да са се пенсионирали. Въпреки скандалите в ръководените от него медии, Мърдок продължава да е доказан бизнес лидер.

*Прогнозиращ анализ – изпозлват се статистически методи и е вид статистически анализ. Прилага се за установяване на количественото изменение на различни процеси във времето. Резултатите от прогнозиращия анализ служат за прогнозиране на бъдещото състояние на процесите и явленията.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...