Държавната агенция за информационни технологии и съобщения на Република България и Министерството на информатиката и съобщенията на Република Куба,
потвърждавайки, че:
1. комуникационните технологии играят важна роля в прогреса на обществото и развитието на икономиката;
2. информационните технологии стават все по-голям приоритет;
3. информационната сигурност има важно значение за развитието на информационните технологии;
отчитайки, че задълбочаването на сътрудничеството в сферата на съобщенията и информационните технологии спомага за повишаване нивото на развитие и възможностите на индустрията на информационните технологии и съобщенията на двете страни, благоприятства техния напредък и, от друга страна, насърчава приятелските отношения между тях,
се договарят за следното:
1. Цел
Двете страни в съответствие с разпоредбите на техните национални законодателства в рамките на своите компетенции, основавайки се на принципите на взаимноизгодното и приятелско сътрудничество, позитивното развитие на отношенията и обмена в сферата на информационните технологии и съобщенията, работят за изпълнението на следните цели:
1. Обмен на информация по политиките за усъвършенстване на административните системи на всяка от страните.
2. Обмен на опит, познания и технологии в сектора на информационните технологии, съобщенията и пощенските услуги.
3. Насърчаване на сътрудничеството между изследователските институции и предприятията в двете страни.
2. Направления на сътрудничеството
Двете страни потвърждават своя интерес към развитието на сътрудничеството и обмена на информация и опит по следните въпроси:
2.1. Новите тенденции в развитието на индустрията на информационните технологии, електрониката и съобщенията.
2.2. Програми за развитие на индустрията на информационните технологии и нейните политики.
2.3. Законодателство и правен режим в индустрията на информационните технологии.
2.4. Опит и политики, които се прилагат в процеса на реализиране на информационното общество.
2.5. Информационни технологии и технически норми на съобщенията.
2.6. Насърчаване на сътрудничеството между институциите, отговорни за правила, норми и регулирането на съобщителния пазар.
2.7. Разпределение на честотите, насочено към оптималното използване на радиочестотния спектър.
2.8. Информационна сигурност и сигурност на мрежите.
2.9. Насърчаване на развитието на универсалната съобщителна услуга. Изследване и разпространение на съобщителни технологии, приложими в селските райони.
2.10. Развитие и прилагане на нови технологии.
2.11. Сътрудничество в областта на програмното осигуряване (софтуер).
2.12. Обмен на информация за проекти за изследване, развитие и технологични иновации в областта на електрониката, автоматиката, съобщенията и информационните технологии.
2.13. Насърчаване на сътрудничеството между предприятията, учебните заведения и научноизследователските институции на двете страни.
2.14. Сътрудничество и координация на позициите при участие в специализираните международни организации: Международен съюз по далекосъобщения, Всемирен пощенски съюз и други свързани с тях международни организации.
Страните могат да дават предложения за по-тясно сътрудничество и по-нататъшна координация по конкретни въпроси като резултат от предвидените дейности в този меморандум.
3. Форми на сътрудничество
Двете страни се договарят да развиват сътрудничество под следните форми:
1. Обмен на информация, документация и опит.
2. Визити на делегации и обмен на специалисти.
3. Организация на мероприятия и конференции по въпроси, представляващи взаимен интерес.
4. Други форми на сътрудничество по взаимно съгласие.
Всяка страна поема своите разходи по дейностите на сътрудничество, които се осъществяват в съответствие с този меморандум.
Всяка страна координира обмена на информация, документация и опит и дейностите по сътрудничеството в съответствие с този меморандум чрез дирекцията си за международни отношения, като за целта се определя представител за всяка от страните.
4. Разрешаване на спорове
Споровете, които се отнасят до прилагането на този меморандум, се разрешават по приятелски начин посредством преки преговори и консултации между договарящите се страни.
5. Влизане в сила, изменения и прекратяване на меморандума
Този меморандум влиза в сила от момента на своето подписване за срок 5 години.
Меморандумът се подновява автоматично за последователни срокове от 5 години, освен ако някоя от страните не го денонсира в писмена форма по дипломатически път най-малко 6 месеца преди края на всеки срок.
Този меморандум може да бъде изменян по взаимно съгласие на двете страни. Страната, предлагаща изменението, следва да получи становището на другата страна в период от 60 до 90 дни. Изменението влиза в сила от датата на неговото потвърждаване чрез размяна на ноти.
Всяка от договарящите страни може да денонсира по всяко време този меморандум посредством официална нота с предизвестие от 90 дни. Прекратяването на действието на този меморандум няма да повлияе на валидността и изпълнението на текущите проекти.
За кореспонденция във връзка с прилагането на този меморандум двете договарящи страни използват английски език.
С влизането в сила на меморандума се прекратява действието на Спогодбата за развитие на пощенските и далекосъобщителни служби между правителството на Народна република България и правителството на Република Куба, подписана на 5 октомври 1971 г. в София.
Подписан в Хавана на 15 юли 2008 г. в два оригинални екземпляра, всеки от които на български, испански и английски език.