В Нунавик, северната част на канадската провинция Квебек, се намира едно от най-впечатляващите езера в света. Природният феномен се намира в античен, но добре запазен метеоритен кратер.
Според официалната интернет страница на „Nunavik Parks” от безброй поколения местните жители наричат езерото „pingualuit”, термин, който е свидетелство за педантичното внимание от тяхна страна върху визуалните детайли. Pingualuit, което в превод означава пъпка, описва назъбения гребен на кратера, открояващ се срещу небето. Заради кристално чистата си вода, езерото e познато още като „Кристалното око на Нунавик“.
Самият кратер е образуван, когато метеорит се сблъсква със земята преди около 1,4 млн. години. Според „сайта Лъвли Нейчър“ той се издига на 160 метра над заобикалящата го земя, а самото езеро е дълбоко 267 метра. Това го прави едно от най-дълбоките езера в Северна Америка.
„Кристалното око на Нунавик“ се отличава освен с всичко друго и с невероятната си прозрачност, като видимостта е цели 35 метра. Това се обяснява от няколко фактора. На първо място езерото няма никакви притоци, а водата се събира единствено от дъжда и снеговалежите, а се губи чрез изпарение. През по-голямата част от годината, от началото на ноември до юли, то е покрито с лед.
Най-близкото населено място пък се намира на цели 100 км.
Убедете се сами в уникалността на това канадско езеро:
Снимка:Wikimedia Commons
Снимка:Wikimedia Commons