И докато трудовият пазар се намира все по-близо до постигане т.нар. “пълна заетост“, или моментът, когато фактически всички търсещи работа ще успят да си намерят, темпото на растеж на средното часово заплащане продължава да бъде относително сдържано.
Средното почасово заплащане на труда в САЩ се повиши през юли с 9 цента спрямо юни (или с 0,34% при очаквания за повишение с 0,3%), достигайки 26,36 долара на час (най-добро месечно нарастване от октомври 2016-а година насам), но въпреки това се увеличи на годишна база с 2,5%, запазвайки темпото на растеж от предходния месец.
Продължителността на средната работна седмица пък остана без промяна в рамките на 34,5 часа, оправдавайки също прогнозата на финансовите пазари.
Днешните данни потвърждава, че пазарът на труда продължава да се засилва, което би трябвало да запази курса на Федералния резерв към трето повишение на основната американска лихва до края на годината въпреки все още относително слабата инфлация.
Солидният юлски доклад на Министерството на труда също така би трябвало да окуражи американските централни банкери да стартират в скоро време процедура на съкращаване на огромния си финансов баланс от 4,5 трл. долара, натрупан чрез покупките на държавни облигации и на ипотечно гарантирани книжа по време на глобалната финансова и икономическа криза.
Поради това не е изненада, че щатският долар бележи известно поскъпване след силния доклад, парирайки малка част от солидните си загубите си в последно време.