Затворът, от който просто не ти се излиза 2

04.03.2013 | 16:15
по статията работи: Георги Георгиев
Престъпниците, излежаващи присъдите си на норвежкия остров Бастой, живеят подредено и луксозно, могат да ходят на плаж и да прекарват време насаме с половинките си... докато се превръщат в нормални членове на обществото
Затворът, от който просто не ти се излиза

Норвежият затворнически остров Бастой (Bastøy) вероятно е мястото, на което всеки затворник по света би желал да излежи присъдата си. Разположен на на 73 км югоизточно от столицата Осло, островът с площ от 2,6 кв. км е еманация на норвежката система от затвори.

Тук говорим за една силно либерална, грижеща се за качеството на живот на отделния човек система, която в същото време е високо ефективна в постигането на основната цел на всеки затвор – да превъзпитава закоравелите престъпници и да ги връща към обществено приемлив начин на живот.

В Норвегия – страна с население под 5 млн. души, има по-малко от 4 хиляди затворници. Към всички тях – от дребни крадци до масови убийци (като станалия печално известен Андерш Брайвик) отношението е максимално човечно. На остров Бастой, където присъдите си излежават убийци и изнасилвачи, затворниците получават „свобода“, доверие и отговорности, на които не се радват „колегите“ им и от най-развитите европейски държави.

122114

Снимка: Official Bastøy Website

По думите на един от затворниците, споделени пред Ъруин Джеймс, журналист от „Гардиън“, властите на острова се отнасят с тях като с възрастни хора. Животът там прилича много на живота на село, като всеки от провинилите си има поставени ежедневни задачи, които трябва да изпълни – било то гледане на домашни животни, работа в градината или в пералното помещение. Режимът е толкова „хлабав“, че позволява дори на хора с тежки провинения като трафик на наркотици да работят на ферибота.

Не всичко на остров Бастой обаче е само работа и задължения. На затворниците им е позволено да имат свободно време, в което могат да идат на църква, да ловят риба, да поиграят баскетбол или дори да се къпят в морето през топлите летни месеци. Те могат да бъдат посещавани от съпругите и приятелките си, за които има специално създадени усамотени помещения... А основната работа на охраната е да ги държи под око непрекъснато. Изобщо, 115-те осъдени на острова живеят живот, който външни наблюдатели често определят като „удобен“ и „луксозен“. Единствената забрана, без която купонът би бил пълен, е пълната забрана за алкохол.

122112Снимка: Official Bastøy Website

Остров Бастой обаче не е изключение от тази практика. Дори при стандартно изглеждащите затвори в Норвегия свободата е единственото нещо, от което затворниците са лишени. В килиите има телевизори, компютри, вградени душове и санитарни възли. На повечето от затворниците са им осигурени програми и курсове за обучение.

Но най-сериозният проблем, който норвежците са успели да решат, е свързан с успешното връщане на провинилите се в обществото и ниския процент на бившите затворници, извършили престъпления след освобождаването си. Той е под 30% - най-ниският в Европа и два пъти по-малък от този във Великобритания. А специално за либералния остров Бастой нивата достигат до 16%...

122113Снимка: Official Bastøy Website

Тайната на успеха в случая се крие в това, че затворниците живеят в малки общности, което ограничава криминалната субкултура, доминирана в традиционните затвори. На остров Бастой затворниците живеят в малки къщички от по 6 души. Всеки един от тях има собствена стая, като всички споделят обща кухня и други сервизни помещения. Затворниците се хранят с осигурен обяд, като на всеки се полагат по 70 паунда месечно, с които той може да си купи продукти за готвене на закуска и вечеря от местния супермаркет.

Ако можем да обобщим, цялата идея е затворниците да живеят така, както биха продължили и след това на свобода. Така затворът се превръща в институцията, която наистина превъзпитава и „лекува“, вместо да нанася нови рани и да утвърждава престъпното поведение. И изглежда, че поне за условията на северната държава моделът работи невероятно добре.

122111Снимка: Official Bastøy Website


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!


Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/16
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Stefan Petrov 09.03.2013 | 12:57
Това е много добре. Би трябвало всички затвори да са така. Престъпниците не са животни. Те са хора , които заслужават прошка и шанс да се променят. Те са просто по-объркани от останалите и за това са извършвали престъпления. Факт е , че голяма част от тях са се променили, а това значи че би било голяма стъпка за обществото ако започне да третират по този начин всички провинили се.
Emilia Roshkeva 19.05.2013 | 19:41
Мдаа...много хубаво, но за човека убил 70 души - ко праим, да си лови рибка ли? А ако ти е изнасилил или убил детето ти, майка ти..пак ли да си гледка телевизия, а ти ще го подкрепяш и ще му предложиш да мине още веднъж през вас или съседите - да свърши каквото може...ТАКА ЛИ, че нещо не ми е ясно. Голям миротворец се извъди...но ако ти опре отзад друго ще пееш!?!
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...