Клаустрофобично тесни къщи

04.04.2013 | 13:00
по статията работи: Теодора Пенева
Може да помислите за луди хората, които живеят или отсядат в тези сгради
Клаустрофобично тесни къщи

Когато преди време ви показахме артпроекта на полския архитект Якуб Шчесни за ултратясна къща с максимална широчина 1,22 метра, бяхме убедени, че скоро няма да открием еквивалент на този строителен феномен. Но сгрешихме.

Оказа се, че идеята за компактни жилищни сгради в центъра на космополитен град е отдавна разпространена по цял свят. За някои това означава екосъобразна архитектура, при която, като се икономисва пространство, се пести енергия за отопление и осветление. За други – гъвкава идея за справяне с презаселеността и демографския ръст.

Вижте пет от най-внушителните тънки сгради. И се опитайте да се поставите на мястото на хората, които живеят или отсядат в тях...

Тънкият дом в Амстердам, Холандия

Китно сгушен между по-големите си сгради-сестри, минидомът, разположен на улица "Зингел" 166 в нидерландската столица идеално пасва на автентичната ѝ архитектура. С малкото уточнение, че е възможно така да се слее с нея, че изобщо да не бъде забелязан.

125871

Снимка: Flickr.com

Ако погледът ви все пак се спре на най-тънката сграда в Амстердам, тя няма как да не ви направи впечатление – не е много висока и е широка едва около 90 см.

Мултифункционалният дом в Антверпен, Белгия

Да, тази сграда е малко по-широка – 2,4 метра, и спрямо предишната може да ви се стори като гигант. Това обаче, което е най-впечатляващото при нея, е, че съчетава в себе си функциите на дом, офис и място за релаксация.

125883

Снимка: Zuzutop.com

Такава е била и първоначалната идея на групата млади иновативни архитекти, които са създали „комплекса“. На практика той е оборудван с две стени, свързани посредством стоманен скелет и четири дървени плоскости, които служат за под и таван. В останалата си част минипомещенията са от стъкло.

Първият етаж е предвиден за работа, вторият служи като трапезария, третият е за почивка, а четвъртият е своеобразна спалня. На покрива архитектите са поставили... вана, от която живеещите в сградата могат да се наслаждават на внушителния нощен Антверпен.

Хотелът-капсула в Нагасаки, Япония

Звучи като реквизит от научнофантастичен филм, нали? Истината е обаче, че хотелите-капсули са много популярни в цяла Япония. Специфичното при тях е, че предлагат... изключително малки стаи.

Специално този хотел е разположен в центъра на град Нагасаки. Снимката на сградата сама говори за нея.

125882

Снимка: Media.onsugar.com

И ако не можете да си представите как един нормален човек би нощувал на подобно място, ще добавим, че освен със стаи, хотелът разполага и с напълно функциониращ китайски ресторант на приземния си етаж.

Тясната къща в Баия, Бразилия

125877

Снимка: Nowthatsnifty.com

Този дом е десет пъти по-висок, отколкото широк. Което нямаше да е нищо особено, ако разстоянието от стена до стена в него не беше всичко на всичко 1 метър.

Е, собственичката на дома споделя, че се чувства удобно в него, което в крайна сметка е най-важното. Тя дори планира да му построи балкон.

Артгалерията в Сан Хуан, Пуерто Рико

125873

Снимка: Flickr.com

La Casca Estrecha се намира в старата част на Сан Хуан, Пуерто Рико. Само 1,5 метра широка, някога тя се е простирала на далеч по-голяма площ и е била дом.

По-късно сградата е ремонтирана, за да се превърне в това, което е. Собствениците ѝ са я трансформирали като наистина тясна артгалерия.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
4.25/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...