Медийната компания Thomson Reuters ("Томсън Ройтерс") редовно публикува годишната си класация на най-добрите университети в света през учебната 2012/2013 г. - Times Higher Education World University Rankings 2012-2013.
Учебните заведения са класирани по 13 показателя, оформящи четирите ключови според медията компонента – обучение, научни изследвания, трансфер на знания и международен облик.
Челните места в класацията както винаги си поделят презокеанските конкуренти САЩ и Великобритания, чиито университети доминират и по-надолу в листата. Ето кои са десетте най-добри университета в света, както и рейтингът, който са събрали по стобалната система.
- Калифорнийският технологичен институт (California Institute of Technology), САЩ – 95,5
- Университетът „Оксфорд“ (University of Oxford), Великобритания – 93,7
- Университетът „Станфорд“ (Stanford University), САЩ – 93,7
- Университетът „Харвард“ (Harvard University), САЩ – 93,6
- Технологичният университет в Масачузетс (Massachusetts Institute of Technology), САЩ – 93,1
- Университетът „Принстън“ (Princeton University), САЩ – 92,7
- Университетът „Кембридж“ (University of Cambridge), Великобритания – 92,6
- „Импириъл Колидж“ в Лондон (Imperial College London), Великобритания – 90,6
- Калифорнийският университет „Бъркли“ (University of California, Berkeley), САЩ – 90,5
- Чикагският университет (University of Chicago), САЩ – 90,4
Трите университета в топ 10 съответно са водачите в класацията за Европа. В челната петица на Стария континент влизат още Швейцарският Федерален технологичен институт в Цюрих (ETH Zürich – Swiss Federal Institute of Technology Zürich), който е 12-ти в света, както и още две заведения от Обединеното кралство - Лондонският университетски колеж (University College London) и Единбургският университет (University of Edinburgh), съответно заемащи 17-та и 32-ра позиция в общата класация.
Нещо любопитно, но за съжаление негативно – нито един български ВУЗ не е намерил място сред първите 400 европейски университета. Съответно, няма ни и в световната листа.
По предмети, най-доброто висше заведение за изкуства и хуманитарни науки е „Станфорд“. Първенец сред клиничните, предклиничните и здравни университети пък е „Оксфорд“. Челното място в останалите четири категории си поделят Калифорнийския и Масачузецкия технологични университети – съответно инженерство и технологии и физически науки (където класацията е водена от университета в Калифорния) и т. нар. „науки за живота“ и социални науки (там пръв е този в Масачузетс).
Пълния списък на най-добрите университети в света можете да видите тук.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!