За повече от век делът на градското население у нас спрямо селското е нараснал от 19% на цели 73%. Жителите в София са нараснали от 19 хиляди на близо 1,3 милиона или близо 68 пъти.
И въпреки че ни се струва, че урбанизацията и потокът на хората от малките градове в големите в България са излезли извън допустимите размери, пренаселването на столицата ни е нищо в сравнение с гъстотата на населението в някои по-големи европейски столици и световни мегаполиси. Гъстотата на населението в Букурещ, например, е 8 500 души/кв. м. В Лондон тази стойност е 10 500, а в Париж - над 21 000.
Сайтът за здравословен живот Fitwell.bg споделя с читателите си част от творбите на двама световни фотографи, посветили работата си на това да пресъздадат дискомфорта от нездравословния живот в големите градове. Става дума за професионалистите Михаел Волф и Бени Лам.
Представените фотографии и на двамата са от бетонното чудо Хонг Конг - специалният китайски административен район, който е на четвърто място сред най-гъстонаселените страни.
Михаел Волф дава външен изглед на някои жилищни сгради, предвидени за много, много хора...
Бени Лам пък е снимал отвътре нечовешките условия, в които живеят голяма част от обикновените местни работници.
Ето някои от най-впечатляващите им снимки:
Снимка: Michael Wolf
Снимка: Michael Wolf
Снимка: Michael Wolf
На територията на Хонг Конг живеят близо 7 млн. души. Те поделят пространството, разположено на 1 099 кв. км. С други думи - по 6 055 души на квадратен километър.
Снимка: Benny Lam
Снимка: Benny Lam
Снимка: Benny Lam
Още уникални фотографии можете да разгледате в двата материала по темата на колегите от Fitwell.bg, озаглавени "Натясно" и "Пак натясно".