Поне 2200 нашенци са пътували до Занзибар от началото на годината досега. Това съобщи Румен Драганов, шеф на Института за анализи и оценки в туризма, пише вестник "Телеграф".
Екзотичната дестинация се превърна хит в последните месеци заради липсата на COVID-ограничения там и изгодните цени. Но това беше преди българските власти да въведат 10-дневна карантина на връщащите се от Африка.
Към момента около 300 нашенци са на ваканция на танзанийския остров.
Последната възможна дата, на която има чартър, е 2 април.
След това вече няма дати, казаха от две туроператорски фирми пред „Телеграф“. Причината е карантината за връщащите се туристи, което накарало чартърните компании да преосмислят програмите си.
Другата причина е, че на Занзибар активният туристически сезон е към края си, тъй като идва дъждовният сезон. Но по принцип до края на април става за пътуване там, коментираха от туроператорска компания, която предлага оферти за острова. Според фирмата в момента се водели разговори за облекчаване на режима за пътуване към дестинация Африка. И ако развоят е положителен, можело да се появят още дати за пътуване. Това щяло да стане ясно до края на седмицата.
Средно около 2600 лева струва ваканция на Занзибар със 7 нощувки в четиризвезден хотел, показват офертите в нета. Там няма рестриктивни мерки срещу COVID и има доста случаи завърнали се от почивка на острова нашенци да дадат положителен тест за коронавирус. Това, както и заплахата от донасяне на нигерийския щам у нас, накара властите да наложат 10-дневна карантина, която е задължителна дори за ваксинираните и не се отменя при отрицателен PCR непосредствено след завръщането.
По принцип до Занзибар и обратно се пътува с два теста – преди тръгване и след завръщане у нас като някои туроператори предлагат преференциална цена от по 50 лева в лаборатория, с която имат договор.
Според Румен Драганов въвеждането на карантина за Занзибар със сигурност влияе на записванията отрицателно и те са спаднали с минимум 20%. Въпреки това и двете туроператорски фирми заявиха, че местата много бързо се изчерпват, а през март всичко вече било запълнено.