Най-любопитните новогодишни традиции от цял свят

31.12.2012 | 15:35
по статията работи: Александър Димитров
От преобличането на мъжете като жени в Еквадор до гръцката Василипита
Най-любопитните новогодишни традиции от цял свят

Нова година винаги е свързана с надеждите за по-добро дванадесетомесечие след изминалото, достатъчно количество алкохол и също толкова много забава. И докато за нас е ясно какви са традициите в България, то празникът се чества по различен начин в голяма част от държавите по света. Подбрали сме някои по-интересни ритуали около изпращането на изминалата година.

Мексико

В Мексико хората честват Нова година (Vispera de Año Nuevo) с амалгама от религиозност, традиции, суеверие и специално меню по повод празника.

Семействата декорират домовете си в цветове, които представляват пожелания за идната година. Червеното например е за любов, жълтото – за успешна работа, зеленото – за пари. За по-успешни пожелания, мексиканците ядат по зрънце грозде за всеки камбанен звън в полунощ – за всяко зрънце си правят по едно пожелание.

За започването на годината „на чисто” пък се изписват листчета с неуспехите и лошите моменти, които човек е преживял през изминалата година. Точно преди полунощ листът се хвърля в огъня и по този начин се „изгарят” лошите спомени и нещастия, разкрива традициите Stuff.co.

Уелс 

Каленниг, което е уелското име за Нова година, от древни времена включва раздаването на подаръци и пари на семейството, приятелите и съседите. Задължително е на сутринта след Нова година да се раздават хляб и сирене. За децата пък има ябълки на шиш със стафиди. Празнуващите в някои части от страната добавят още една традиция – да се посетят всички близки до обяд, и да се събере „каленнига” – цялата съвкупност от хляб и сирене, която ще бъде раздадена от тях.

Япония

Японската Нова година включва множество обичаи, комбиниращи култура и религия. Налице са специфични новогодишни ястия, посещения на храмове и изпращане на картички. Преди следващо китайския календар, празненството от 1873 година насам се състои на 1 януари както у нас.

Задължително е изпращането на ръчно написани картички на приятели и семейството. Храната също има ключова роля, като празнуващите японци ядат специално меню. То най-често включва варени водорасли, рибни кексчета, картофено пюре с орехи, сладък черен боб и други. 

Еквадор

Една от най-шантавите традиции в Еквадор включва обличането на рокли от страна на мъжете. Така те символизират „вдовицата” на годината, която е изминала. И макар че това със сигурност е странно и предизвиква смях у чужденците, фокусът на честванията е другаде – във фойерверките.

В полунощ празнуващите се събират на едно място, изстрелват фойерверки и горят Мониготес – хартиени имитации на всякакви личности, от политици през културни икони. Големината на куклите е различна, но концепцията зад ритуала е една и съща – да се махнат лошите спомени, случки и духове на изминалата година.

Корея

На Нова година корейците барикадират домовете си със сламени гребла, лопати, решетки и дори стени. Така те се опазват от лошите духове, които дебнат в идващата нова година.

Всички обличат нови дрехи на следващата сутрин, което символизира новото начало. Ключов момент е и присъствието в дома на най-възрастния мъжки член на семейството. Разказват се древни родови истории и ритуали, след което по-младите поколения се покланят с уважение на по-старите си родственици. Младежите пожелават крепко здраве и успехи на възрастните, а възрастните им дават пари или подаръци.

Южна Африка

Цяла Южна Африка отеква в камбанен звън и оръжейни изстрели по Нова година. За тези, живеещи в провинцията Кейп, новогодишният и следновогодишният ден са две денонощия, изпълнени с луди карнавали. Хората излизат на улиците в многоцветни дрехи и танцуват под звуците на тъпани.

Гърция

Южната ни съседка отбелязва Нова година и с фестивал по случай деня на свети Василий. Често приготовленията за двойния празник започват от месец септември, защото това е един наистина пищен ден. Децата окачат обувките си някъде из къщата с надеждата, че свети Василий ще ги напълни с подаръци. Това има общо с почитта на милосърдието и благородството на светеца.

Освен множество фойерверки в полунощното небе на Нова година, във всеки дом се разчупва и Василопита – традиционен новогодишен хляб.

В нощта срещу Нова година пък неомъжените момичета ядат солен хляб – така се смята, че ще сънуват бъдещия си съпруг.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото! 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...