Най-старият европейски град е открит край Провадия 3

01.11.2012 | 18:00
по статията работи: Георги Георгиев
Праисторическото селище у нас е било важен център за добив на сол в каменно-медната епоха
Най-старият европейски град е открит край Провадия
Снимка: Sxc.hu

 

Български археолози съобщиха, че са открили най-стария праисторически град, който до момента е откриван на територията на Европа, съобщава "Би Би Си". Според учените намиращото се в близост до Провадия древно селище е било важен център в производството на сол.

Специалистите са на мнение, че с откритието България може да обясни златното съкровище от разположения в близост варненски халколитен некропол. Приема се, че предметите от намереното преди 40 години съкровище са изработени от най-старото технологично обработено злато в света.

Археолозите са на мнение, че новооткритият до Провадия град е бил дом на близо 350 души в периода между 4700 и 4200 г. пр. н.е. Градът е на близо 1500 години при появата на гръцката цивилизация.

Разкопките сочат, че жителите на града са изварявали вода от местните извори и така са създавали блокчета сол, които били използвани за търговия и за съхраняване на месо. По онова време солта била много ценена стока. Това според археолозите обяснява наличието на огромните защитни каменни стени, с които древният град е бил заобиколен.

Разкопките на обекта, стартирали през 2005 г., разкрили и останките от двуетажни къщи, множество трапове, използвани за ритуални цели, както и останки от порти и защитни укрепления. При работата през изминалия сезон бил открит и малък некропол, който още се проучва.

Тук не говорим за град, подобен на гръцките градове-държави, на древния Рим или на средновековните селища, а за нещо, което археолозите са приели да наричат град от петото хилядолетие преди новата ера“, коментира пред AFP Васил Николов, изследовател от Националния институт по археология.

Според Крум Бъчваров, друг археолог от Института, най-новите открития са „изключително интересни“. „Огромните стени около селището, които са били много издигнати нависоко от каменни блокове... са нещо невиждано при разкопки на праисторически обекти в Югоизточна Европа до момента“, коментира Бъчваров.

До момента подобни древни центрове за добив на сол от същия период са били открити в близост до босненския град Тузла и до румънския Турда. Те помогнали да се докаже съществуването на редица праисторически цивилизации, които също така са се занимавали с добив на мед и злато от планините в Карпатия и на Балканите през каменно-медната епоха (халколита).

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/8
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...