Остров Света Анастасия празнува 10-годишнината си като туристически обект

15.08.2024 | 13:10
по статията работи: econ.bg
Остров Света Анастасия отбелязва 10 години от обявяването си за туристическа дестинация с разнообразна четиридневна програма от концерти, изложби, плувен маратон, поетично четене и други изненади от 15 до 18 август
Остров Света Анастасия празнува 10-годишнината си като туристически обект
Снимка: под лиценза на creative commons

Остров Света Анастасия отбелязва 10 години от обявяването си за туристическа дестинация с разнообразна четиридневна програма от концерти, изложби, плувен маратон, поетично четене и други изненади от 15 до 18 август.

Въпреки че светицата-патрон на острова се почита на 22 декември, празникът му се чества на Успение на Пресвета Богородица. "Успение Богородично" е и името на малката, каменна църква, построена през 1772 г. към манастира на острова "Света Анастасия Фармаколитрия (Лечителка)" - единствената островна обител в България, част от която е запазена до наши дни. Най-ранни данни са съществуването на обителта са от XV в., а през годините манастирът е бил опожаряван и нападан от пирати.

Остров Света Анастасия се намира на 6,5 км югоизточно от Бургас, между нос Чукаля и нос Атия. Данни за най-ранното човешко присъствие на острова дава обилният керамичен материал, датиран от IV-VI век, и открит при подводни проучвания, проведени през 1973 г. За първи път островът е нанесен върху картата на Черно море от холандския картограф Николаос Витсен през последното десетилетие на XVII век, сочи информацията в официалния сайт на туристическата дестинация. От 2001 г. островът има статут на културно-историческа забележителност. Първите си туристи, вече като собственост на Община Бургас, островът посреща през лятото на 2014 г., след като е реставриран по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013": "Културно - историческо наследство на остров "Света Анастасия" и гр. Бургас - атрактивна и конкурентноспособна туристическа дестинация". За негов първи управител през 2014 г. е назначен Павлин Димитров, който и до днес изпълнява длъжността.

До него посетителите стигат с кораб, който в началото е единствено двупалубният катамаран "Анастасия", а през 2021 г. към него се присъединява и новопостроен плавателен съд тип катамаран на име "Бургас". На острова има ресторант с морска кухня, пекарна със специфични за региона продукти, реставрирана църква от XIV в., къща за гости, фар, мултимедиен музей, открита сцена. Отворен е за посещения целогодишно, като извън летния сезон те стават след предварителна заявка. Освен като интересно място за разходка, този малък къс земя насред Бургаския залив е използван като сцена за богата лятна културна програма от концерти и спектакли. Често се наема за частни празненства, сред които най-често сватби, кръщенета, корпоративни събития, както и като домакин на музикални партита и фестивали. По традиция за празника на острова местният фар бива отворен за посещения, като инициативата се осъществява съвместно с Хидрографска служба - Варна и Военноморските сили.

Първоначално фарът, построен от френска компания през 1889 г., е бил монтиран на железен стълб, издигащ се на 40 метра над морското равнище. При хубаво време светлината му се е виждала на 10 мили. През 1912 година в северната част на острова са положени основите на новия фар. За първи път той е запален на 13 юни 1914 година и вече повече от 100 години продължава да обслужва корабоплаването в района. През последните години е разширен и пристанът на острова, с което акостирането става по-безопасно и се удължава периодът за посещение на острова. С помощта на специализиран плаващ кран старата кейова стена е удължена с 10 метра, а едновременно с това се изгражда и нова с дължина 40 метра. Така през активния летен сезон курсовете от Бургас до острова са по пет на ден, а при лошо време осигурява защита на малките плавателни съдове в близост.

Само през 2023 г. островът е бил посетен от около 35 000 туристи, като всяка година интересът към острова нараства, обясни управителят му пред БТА в началото на тазгодишния сезон. Той бе открит в началото на месец май. Според официалната информация, публикувана с официалния сайт на острова на Община Бургас, този къс земя се появил след изригването на вулкан, а бурите и морските вълни постепенно са оформили и неговите скални образувания, наричани Гъбата, Дракона, Вкамененият пиратски кораб, Портата на слънцето.

"Църковната обител просъществува до 1923 година, когато манастирът е превърнат в затвор. Там са заточени 132 комунисти и земеделци. Трудната поддръжка на островния затвор принуждава правителството да прехвърли затворниците в бургаския полицейски участък, а част от тях са освободени", се казва още в официалния сайт на острова. Информацията там допълва, че след атентата в софийската църква "Света Неделя" през април 1925 година, островът отново е превърнат в затвор. На 29 юли 43 от арестантите успяват да избягат с две гребни лодки до нос Чукаля, откъдето се скриват в Странджа планина. В тяхна памет едно от крилата на манастира по-късно е превърнато в музей.

От 60-те до 80-те години на миналия век островът става любимо място на творческата бохема на Бургас. Дъги години бургазлии наричат Христо Фотев негов "губернатор", тъй като той прекарва голяма част от времето си там. Тогава там имало ресторант, малък хотел, църква и кей. Света Анастасия се превръща и в снимачна площадка на филмите на Рангел Вълчанов "На малкия остров" и "Островът" на Камен Калев с участието на Летисия Каста.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...