Приключенски туризъм: Какво е да си на почивка в Сирия

08.11.2021 | 13:30
по статията работи: econ.bg
След 10 години гражданска война в Сирия някои туроператори вече предлагат почивки в полуразрушената и управлявана от един диктаторски режим държава. Правозащитници критикуват този вид приключенски туризъм
Приключенски туризъм: Какво е да си на почивка в Сирия
Снимка: под лиценза на creative commons

След 10 години гражданска война в Сирия някои туроператори вече предлагат почивки в полуразрушената и управлявана от един диктаторски режим държава. Правозащитници критикуват този вид приключенски туризъм, разказва "Дойче веле".

Целите са екзотични и привлекателни: базари с произведения на художествените занаяти, храмове с впечатляваща архитектура, древни замъци и красива природа. Проблемът на тези атракции е, че всички те се намират в Сирия – една страна, разсипана от брутална десетгодишна гражданска война, в която продължават да властват терор и насилия. Държавата и до днес се управлява от авторитарен режим.    

Туроператори: интересът е висок

Някои европейски туристически агенции обаче не виждат проблем да предлагат екскурзии и пътувания до Сирия. „Библейски градове, древна култура и вкусни деликатеси“ - така берлинската агенция "Soviet Tours" рекламира разсипаната от войната държава. Фирмата е специализирана за пътувания предимно в страните от бившия съветски лагер. От 2022 година тя ще предлага и Сирия в програмата си.

Друга берлинска агенция - "Rocky Road Travel" – съобщава на сайта си, че едно от предлаганите пътувания до Сирия за идната година вече е изцяло разпродадено, затова имало план увеличеното търсене за Сирия да бъде задоволено с нови предложения, обяснява основателят на агенцията Шейн Хорън пред ДВ. „Хората са любопитни и искат да видят страната със собствени очи, независимо от всички неща, които са чели и чували за нея“, казва той.

Не само берлински агенции предлагат дестинации в Сирия. Британските фирми "Lupine Travel" и "Untamed Borders" също са включили страната в туристическите си програми за 2022 година. От Сирия като дестинация се интересуват също редица френски, китайски и руски туроператори.

Приключенски пътувания

Въпросните групови пътувания до Сирия струват по около 2000 евро за деветдневна екскурзия, като цената на полета не е включена. Всички пътувания започват с полет до Бейрут – цел, която е лесно достижима от Европа. След това туристите прекосяват границата към Сирия в онези региони, които се контролират от правителството.

Отделните спирки в туристическите пътувания са Дамаск, Алепо, Хомс и сирийското крайбрежие. Всички агенции обръщат внимание на факта, че клиентите им е възможно да се озоват на места, край които евентуално все още се водят боеве. Всички предлагани екскурзии до Сирия минават под рубриката „приключенски пътешествия“. Сред тях попадат също и дестинации до цели като Северна Корея, Сомалия, Йемен, Пакистан и Афганистан.

Режимът на Асад печели от това

Германското външно министерство гледа критично на подобни оферти и предупреждава, че пътуванията до Сирия са изключително рискови. А някои организации, като намиращият се във Вашингтон "Syria Justice and Accountability Centre" (SJAC), дори предупреждават, че подобни пътувания са изгодни за режима на Башар Асад, защото внасят валута в държавната хазна. Въпросните средства са изключително ценни за режима, който е блокиран в действията си от международните санкции.

Освен това режимът в Дамаск използва този туризъм, за да подобри своя лош международен имидж. Знае се, че множество правозащитни организации обвиняват сирийските власти в  масивни нарушения на човешките права, бомбардировки на болници, изтезания на задържани хора, обсада на градове, отклоняване и кражба на хуманитарни помощи. Гледката на небрежно разхождащи се туристи обаче едва ли ще прикрие всички тези престъпления.

Показателно е, че сирийската държава не издава никакви входни визи за журналисти и правозащитници – гледките явно не са като за пред света.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...