Лабораторията за слънчева динамика на НАСА засне едно най-красивите слънчеви изригвания, наблюдавани досега. Впечатляващият феномен, който сякаш украсява повърхността на звездата с бляскав диамант, се е състоял в сряда 15:30 българско време.
Учените класифицират изригването от клас M9.4 по скалата от M1 до M9.9. Това го прави едно от най-силните от клас М през последните години. Този тип явления са от най-слабите, които могат да доведат до промени в космическото време в близо до Земята като радиосмущения около полюсите.
За щастие в случая на Земята ѝ се размина, като единственото, с което изригването ще бъде запомнено е красивата снимка на НАСА.
По-рано днес (25 октомври) в 11:00 часа българско време руски учени от приложна физика Росхидромет съобщиха за ново мощно слънчево изригване от по-високия клас X, пише iNews.bg. Това е най-мощното изригване от месец май насам.
Събитието няма да доведе нито до мощни магнитни бури, нито до нарастване на потока протони, съобщава учените пред "РИА Новости".
"Събитието е било на края на източната част, което не е геоефективно положение. Крайно малка е вероятността за приток на потока протони, а геосмущения, ако има, то те ще са слаби, катастрофа няма да има", заявили от Росхидромет.
Слънчевите изригвания, в зависимост от мощността на рентгеновото лъчение, се делят на пет класа: A, B, C, M и X. Минималният клас A0.0 съответства на мощност на излъчване на орбитата на Земята 10 нановата на квадратен метър. При преминаване към следващия клас мощността се увеличава десет пъти.