Тайландските власти забраниха на туристите да използват слънцезащитни кремове, съдържащи вредни за коралите вещества за всичките си плажове. Нарушителите ще бъдат глобявани с до три хиляди долара.
Първи подобна забрана въведе американският щат Хаваи, след това тихоокеанският остров Палау, както и мексиканският Канкун.
От този месец туристите вече няма да могат да се предпазват от слънчевите лъчи с препарати, съдържащи оксибензон, октилметоксициннамат, ензакамен и бутилпарабен.
В момента само оксибензонът и октилметоксициннаматът се използват в над 3 500 различни слънцезащитни продукта по целия свят.
Според Департамента за опазване на околната среда на Тайланд, тези химикали вредят сериозно на коралите, унищожавайки личинките на кораловите полипи, пречейки на размножаването им и обезцветяването на рифовете.
При стъпването на плажовете в Тайланд, туристите ще трябва да предадат на входа слънцезащитните кремове, които не отговарят на новите изисквания.
В противен случай наказанието е глоба от 100 хил. бата или около три хиляди долара.
Властите препоръчват използването на кремове, съдържащи оксиди на цинка.
Забраната е пореден опит на Тайланд да опази природата си. През 2018 година за туристи беше закрит заливът Мая на остров Пхи Пхи Лей, тъй като там кораловите рифове бяха практически унищожени..
Това се случи след като мястото стана изключително популярно след излизането по екраните на филма на Леонардо Ди Каприо „Плажът“.