Сгушен из джунглата на небостъргачите в Хонг Конг, недвижим имот на цена 640 хиляди долара кротко стои и чака своите клиенти. Цената може да ви изглежда безумна, но това е Хонг Конг – азиатската финансова столица. Тук се намират най-скъпите имоти в света, както показва анализаторската компания Savills. Нещо повече – от 2010 година насам средните цени на имотите в административния район на Китай са се удвоили.
Но тази цена, която споменахме по-горе, не е за офис място, или пък за дом. Става дума за паркомясто. Да, прочетохте добре – именно едно място, широко три метра, дълго четири; асфалт, заграден с бели линии и нищо повече. Цена за един метър (и то не квадратен!) - 15 хиляди долара!
Яцинто Тонг (Jacinto Tong) притежава и използва това скъпоструващо парче земя от десет години насам. Местните медии го наричат "магнатът на паркоместата", а мястото, където паркрира колата си, "скъпоценен камък", уточнява "Си Ен Ен".
"Мисля, че това е най-доброто паркомясто, което съм имал досега“, усмихнато казва Тонг. Той е главен изпълнителен директор на Gale Well Group, фирма за недвижими имоти, която притежава стотици обекти във финансовата столица на Азия. "Мога да отида за нула време до офиса и до асансьора. Само седем метра – седем метра!“, доволно отбелязва предприемачът.
Но Тонг не притежава само едно, а цели две паркоместа на стойност по 640 хиляди долара. Ако реши да ги продаде, това ще му осигури 1,3 милиона долара минимум – защото, както самият той казва, хората са готови да дадат дори повече.
Изследване на цената на паркоместата по света от международната консултантска компания Colliers International показва, че Хонг Конг има най-скъпите такива в региона на Азиатско-тихоокеанския регион. За 2011 година средната цена за месец на едно място е била 744,72 долара. С близо долар по-малко, на второ място столицата на Япония Токио.
В световен план класацията за най-скъпи паркоместа се оглавява от три европейски града - Лондон, Цюрих и Рим. Според данните на Colliers International лондончани плащат астрономическите 1084 долара месечно, ако искат да паркират в квартала "Сити" Цената е "малко по-ниска" - 1014 долара в "Уест Енд". Същевременно ако решите да паркирате за 1 месец в Цюрих, трябва да си приготвите "скромните" 822 долара. За столицата на Италия сумата намалява до 718 долара/месечно.
Много анализатори смятат, че пазарът за недвижими имоти на Хонг Конг е поредният балон, който чака да бъде спукан. За да намали обема му, правителството е въвело серия от строги мерки от ноември 2010 година, които правят измамите по-трудни.
Регулациите са успешни – за последните 23 месеца продажби на недвижими имоти са намалели с 31%, балонът се е укротил. Страничният ефект е, че натискът върху инвеститорите ги кара да се прехвърлят от домове на търговски имоти като например паркоместата. Това е така, тъй като за тези парчета земя все още няма ограничения. Търговията именно с паркоместа е нараснала с 25% от края на 2010 година насам.
Бъгъл Лау, който е анализатор в Midland Reality, очертава ясно тенденциите.
"До ноември тази година транзакциите, свързани с паркоместа, имат общ финансов обем 751 милиона долара. През 2010 г. той (обемът - бел.ред.) е възлизал на 525 милиона долара. Това е 43% увеличение, ако говорим за статистиките от тази година“.
Лау обаче предупреждава относно прекомерните инвестиции в тази сфера. По думите му ако икономиката на Хонг Конг се забави и изпадне в затруднения, първото нещо, от което хората ще се отърват, са
автомобилите им. А без тях няма да има нужда от паркоместа – за разлика от традиционните апартаменти, които винаги имат роля в обществото.
"Ако си купите паркомясто“, иронично заключава Лау, "все пак не може да живеете в него".