Цените в зимните курорти падат заради слабия сезон

26.03.2021 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Само една трета от хотелиерите са се възползвали от правителствените мерки за справяне с последиците от пандемията
Цените в зимните курорти падат заради слабия сезон
Снимка: banskoski.com

Зимните курорти отчитат значително по-слаб сезон от миналия. Заради по-малките приходи хотели и концесионери намалиха цените за април в опит да привлекат българските туристи. Обилният снеговалеж от последните дни засега им помага. През април почивката в Банско ще бъде значително по-евтина. "Цените падат от първи април с 20%. Правим го заради децата - да не стоят вкъщи в тази ситуация, в която се намираме, а да дойдат да спортуват в планината", заяви пред Нова телевизия Иван Обрейков, маркетинг директор на ски зона Банско.

"Вече има спад на цените, по-ниски са, отколкото в пика на сезона. Като проценти може би е в порядъка на 20-30. Единственото, което предлагаме в момента, са ските и базата за настаняване, СПА-центровете са затворени, изхранването е по стаите, което не е много комфортно, но все пак е вариант", коментира Надежда Атанасова, мениджър в хотел. Сезонът в Банско ще бъде закрит в средата на април. Дотогава в курорта гарантират отлични условия за ски.

Всеки втори хотелиер е имал намерение да намали цената на пакетната услуга през февруари, а в 44 на сто от случаите - и на нощувката. Над половината от браншовиците пък са предложили на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации. Това сочат резултатите от анкетно проучване сред управителите на местата за настаняване, направено от НСИ.

По отношение на наетия персонал 20,5% от мениджърите посочват, че са пуснали своите служители в неплатен отпуск, следват ги хотелите, чиито персонал е в платен отпуск - 13,5 на сто. Въпреки проблемите пред сектора, причинени от пандемията, едва една трета от хотелите са се възползвали от правителствените мерки за подпомагане на работодателите, показват статистическите данни.

През февруари 47,3% от анкетираните управители на места за настаняване посочват, че няма промяна в приходите от дейността им в сравнение с предходния месец, 35 на сто обаче отчитат още спад. Според проучването през следващия месец 50,4% от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат до 50% от разходите за дейността си със собствени средства, 25,2% ще успеят да направят това изцяло, а 23,6% от анкетираните посочват, че няма да могат да се справят сами.

Миналата седмица от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация поискаха от държавата да купи част от бизнеса им, за да се справят с кризата. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...