10-те най-големи замъка в света 10

12.07.2013 | 11:20
по статията работи: Теодора Пенева
Тези величествени дворци от векове съхраняват световното историческо наследство
10-те най-големи замъка в света
Снимка: The Richest

Замъците будят усещане за приказност и древна история. Величествените дворци от векове съхраняват световното историческо наследство, а в тях са се разигравали събития, променили историята на света. 

В тази връзка ви представяме 10-те най-големи замъка в света. Как изглеждат те вижте в ГАЛЕРИЯТА НА ECON.BG

10. Замъкът Единбург

Единбургският замък, намиращ се в едноименната столица Шотландия, е десетият най-голям замък в света. Той се разпростира на площ от 35 737 квадратни метра. 

Още от построяването си средновековната крепост неведнъж е била център на историческите конфликти, включително Войните за шотландската независимост и Якобитското въстание. Най-старата му част е параклисът Св. Маргарет, чието изграждане историците проследяват до XII век. Той е и едно от най-ценените исторически богатства на страната, тъй като е най-старата оцеляла постройка. Останалите сгради са построени през XVI век.

Замъкът, очевидно, носи името на града, в който е разположен. Той пък е кръстен на своя основател – принц Един. Етимологията на името „Единбург“ идва от съчетанието „Din Eidyn“, което буквално означава „крепостта на Един“.

От години величествената постройка е световноизвестният символ на шотландската столица и всяка година хиляди туристи от цял свят пътуват до Обединеното кралство, за да го видят с очите си.

9. Цитаделата на Халеб (Алепо)

Перлата на Сирия е висока 50 метра и покрива земна площ от 39 804 квадратни метра. Замъкът е частично запазен и през многовековната си история неведнъж е бил укрепление по време на Кръстоносните походи.

Проучвания са показали, че в първоначалния си вид Цитаделата е построена още през 3 000-ната година преди Христа и последователно е била окупирана от гърците, византийците, аюбидите и мамелюците. Сегашният ѝ вид е конструиран от Византия през XIII век след Христа.

8. Замъкът Химеджи 

Удивителният бял замък, разположен на 41 468 квадратни метра площ, се намира сред планинските хълмове в японския град Химеджи, префектура Хього. В съвременната култура той служи като запазен прототип на автентичната ориенталска архитектура. 

Замъкът Химеджи включва 83 постройки, всяка от които оборудвана със защитни системи, датиращи от феодалния период на страната. Първоначалната цел на построяването му през XIV век е да служи като укрепление на хълма Химеяма. Оттогава е преминал през няколко преустройства, като окончателното е завършено през 1609 г.

За щастие на местните жители, внушителният исторически паметник се е запазил непокътнат, преминавайки през различни войни и природни катастрофи. Една от най-внушителните му характеристики е, че погледнат отдалеч, прилича на грациозна бяла птица в полет.

7. Дворецът Буда

Величественият символ на Унгарската столица Будапеща е построен през XIII век като укрепление срещу монголските нашественици. Няколко години по-късно, през 1265 г., конструкцията на двореца е завършена. През дългогодишната си история различните му постройки много пъти са били разрушавани и възстановявани следвоенно.

Днес историческият замък е дом на няколко музея, включително Националната галерия на Унгария. Той се разполага на площ от 44 674 квадратни метра.

6. Замъкът Спиш

Развалините на най-популярния дворец в Словакия са включени в Списъка на ЮНЕСКО за защита на световното културно наследство. Те представляват комплекс от замъци, разпростиращи се на 49 485 квадратни метра площ.

В първия си вид Спиш е построен през XII-ти век, но постройките му са рухнали под влиянието на тектонски земетресения. Структурата, която днес познаваме, е изградена в ранния XIII в. Тя е издигната, за да пази хората от татарското нашествие.

От обикновена защитна крепост през следващите векове замъкът се е превърнал в разкошна резиденция за унгарските благородни фамилии. За съжаление през 1780 година мащабен пожар е унищожил голяма част от двореца и в резултат от него са останали само величествени руини.

5. Дворецът Хоензалцбург

Красивата цитадела, извисяваща се над австрийската провинция Залцбург (на немски „Hohensalzburg” буквално означава „високо над Залцбург“), е изключително добре запазена. Площта ѝ е от 54 523 квадратни метра.

Главната постройка е издигната през 1077 година. Историците смятат, че през следващите векове е продължило постепенното ѝ разширяване до сегашния архитектурен вид на замъка.

Австрийците се гордеят, че заради стратегическата си локация Хоензалцбург никога не е бил превзет от враговете им. Музеят, който в наши дни функционира там, съдържа няколко уникални колекции от древни оръжия, исторически музикални инструменти и римски монети.

Онова, което взима дъха на туристите обаче, е невероятната гледка, която се разкрива пред тях от помещенията на замъка. Тя наистина може да накара пътуването до Австрия да си струва.

4. Замъкът Уиндзор

Всеизвестният Уиндзор е най-големият дворец в Англия. Освен това е и най-старият и най-големият все още обитаван замък в света, тъй като в момента изпълнява функцията на официална резиденция на кралица Елизабет Втора. Всяка година тя прекарва там няколко уикенда от свободното си време. Освен това замъкът се използва за различни държавни дейности.

Големината на Уиндзор се изразява в 54 835 квадратни метра площ. На тях са разположени множество интересни структури, включително Параклисът на Св. Георги и куклената къща на кралица Мери. Всички те говорят за впечатляващата история на двореца след построяването му около 1070-та година. Представата за нея е допълнена от факта, че Уиндзор служи и като гробница на десетима монаси, сред които противоречивия Хенри VIII и съпругата му Джейн Сиймор. 

3. Пражкият замък

Внушителните 66 761 квадратни метра е площта на най-големия в света дворцов комплекс и гордост на родината си Чехия. Той е построен през 880 година от принц Боривой като убежище на чешките монаси, а през годините е бил седалище на кралете на Бохемия и императорите на Свещената Римска империя.

Днес абсолютно запазеният дворцов комплекс функционира като резиденция на държавните глави на страната и съхранява различни исторически артефакти и находки.

2. Крепостта Мехрангарх

Разположена на площ от 81 227 квадратни метра в столицата на индийската провинция Раджастан – Джодхпур, тази величествена крепост съчетава в себе си редица красиви дворци с обширни дворове и сложни резби, скрити зад дебели крепостни стени.

Както останалите замъци, Мехрангарх също не е изглеждал така, както днес го познаваме, в първоначалния си вид. Той е построен през 1459 година. Крайният си вид е достигнал след реконструкциите през XVII век, в периода между 1638 и 1678 година.

Крепостта стои с кралска осанка на един от хълмовете в Джодхпур, извисявайки се на 125 метра над града.

1. Дворецът Малборк

Ето го и него – най-големият дворец в света, разпростиращ се на цели 143 591 квадратни метра площ. Средновековното архитектурно чудо носи името на града, в който се намира – град Малборк част от Поморското войводство в Полша.

Самият замък, познат още под името Орденсбург Мариенбург, е построен през XIII век, за да служи като резиденция на рицарите от Тевтонския орден. Всъщност, първоначално той е представлявал самия град.

През годините Малборк е служел за укрепление на кръстоносците и последователно е бил ту полско, ту германско владение. След края на Втората световна война той официално става част от територията на Полша.

В момента дворецът е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...