10-те най-добрите места за живеене за американските пенсионери

27.05.2017 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Преместването в друга държава след пенсиониране е особено популярно в САЩ, където хората търсят по-евтини страни с по-спокоен начин на живот и по-благоприятен за здравето климат
10-те най-добрите места за живеене за американските пенсионери
Снимка: под лиценза на creative commons

Базираното в САЩ специализирано списание International Living, което от 35 г. сравнява условията за живот на пенсионерите в света, тези дни публикува поредната класация. Целта е хората в напреднала възраст да се ориентират къде с доларовите си пенсии ще получат повече и по-висококачествени услуги и ще подобрят начина си на живот.

Класацията е въз основа на кратък списък от 24 държави, оценени по 10 показателя, между които цени на жилищата и наемите, визи и условия за пребиваване, разходи за живот, удобства, развлечения, здравеопазване, инфраструктура, климат. Индексът оценява също нивото на владеене на английски език на местното население, размера на чуждестранната общност, достъпа до услуги, местните данъци, разходите за специфични медицински процедури. В хода на проучванията си авторите на класацията се допитват и до чужденците, вече живеещи в съответната страна.

Преместването в друга държава след пенсиониране е особено популярно в САЩ, където хората търсят по-евтини страни с по-спокоен начин на живот и по-благоприятен за здравето климат. По официални данни, броят на американците, които след пенсиониране са избрали да живеят в друга страна, е нараснал със 17 на сто от 2010 до 2015 г. Към момента около 400 хиляди американски пенсионери живеят зад граница.

10 са страните, които тази година заслужават особено внимание, според International Living.

1. Мексико

Мексико е сред постоянните участници в класацията като за последните 14 г. е в топ 10 заради близостта до САЩ, ниските цени - според свидетелства на американци тук може да се живее с по-малко от 1200 долара на месец, приятелски настроените местни жители и многото чужденци.Местното население е дружелюбно, като в някои райони жителите дори говорят английски език. Недостатък в Мексико е високото ниво на престъпност.

2. Панама

Страната е описвана като съвременна, удобна за живот дестинация, с толерантно население. Чужденците са възприемани като VIР персони и към тях се отнасят с голямо уважение. Климатът е прекрасен за тези, които са живели в по-прохладни страни, защото климатът в Панама е тропически, с много красиви плажове.

3. Еквадор

Още една топла, слънчева страна, препоръчвана като подходяща за пенсионерите, с благоприятен климат и достъпно здравеопазване и медицински услуги. Освен това, пенсионерите могат да се възползват от редица отстъпки и облекчения. Стойността на недвижимите имоти пък е по джоба даже на пенсионер.

4. Коста Рика

От години чуждестранните работници в Коста Рика се ползват от много топъл прием. Страната е описвана като безопасна, стабилна с високо ниво на медицинското обслужване. Свежи хранителни продукти могат да се купят  направо от фермерите, като сумата от $35 седмично е напълно достатъчна за живеене. Наемът на жилище е около $400 месечно и то в добър район.

5. Колумбия

Сред положителните страни, които анализаторите от International Living изтъкват, са високото ниво на медицинското обслужване, различните климатични зони и, несъмнено, евтината издръжка. Жилище с три спални струва $1250 месечно, а в някои райони цената му пада дори до $500.

6. Малайзия

Азиатската страна е известна със своите острови, прекрасни пясъчни плажове и девствени тропически гори. Малайзия е многонационална страна, където си дават среща малоазийската, китайската, индийската, европейската и американската култури. Стойността на издръжката е относително ниска.

7. Испания

Испания  присъства в рейтинга на агенцията като най-добрата европейска страна за живот на пенсионерите. Страната е известна със своите плажове и мек климат. Квартира може да се наеме за $500 месечно, а жилищен имот може да се купи за $70 000. Най-големите градове в страната пък – Мадрид и Барселона, са много по-евтини от други европейски градове, например Лондон или Париж.

8. Никарагуа

Анализаторите сочат като плюс големите положителни промени през последните години. Като силна черта на Никарагуа се посочва високото ниво на здравеопазването. Освен това, сочат експертите, човек може да живее нелошо срещу $1500 месечно.

9. Португалия

Португалия е втората европейска страна, включена в рейтинга за 2017 година. Климатът е мек, а плажовете на Атлантическия океан – прекрасни. Местното население говори добър английски. Лисабон е много популярен сред чужденците, а вторият по големина град – Порто, е предпочитан от онези, които не обичат силните горещини.

10. Малта

Малката европейска страна се отличава не само с красота, но и с богата история и култура. Страната представлява верига от острови, разположени между Сицилия и Северна Африка.

300 слънчеви дни в годината, през които никой не бърза за никъде, както и дружелюбното население, което прекрасно говори на английски език, гарантират спокойни старини. Цената на пребиваване е малко по-висока от изброените по-горе страни. Семейна двойка може да разчита на комфортен живот срещу $2700 месечно. Цената на квартира с две спални струва около $800 месечно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...