Учени съобщиха, че са открили следи от малък континент, разположен понастоящем на дъното на Индийския океан, точно под остров Мавриций, предаде „Бизнес инсайдър“.
Според експертите плочата на микроконтинента Мавриция (Mauritia) вероятно се е образувала преди 61-83 млн. години, след като остров Мадагаскар се откъснал от Индия. Скоро след това обаче тя се разчупила и била покрита с дебели отлагания от лава.
Откритието било направено, след като учените анализирали пясък от плажовете на о. Мавриций. Оказало се, че пясъкът съдържа парченца от полускъпоценния камък циркон, които са на огромна възраст – между 660 млн. и 2 милиарда години. Уникалното в случая било, че самият пясък бил съвсем скорошен по геологичните стандарти – едва на 9 милиона години.
„Наличието на циркон е доказателство за съществуването на части от древен микро-континент под остров Мавриций, парченца от който са били извадени на повърхността от скорошна вулканична активност“, пишат учените в статия, публикувана в сп. „Нейчър Геосайънс“.
Предполага се, че дъното на Индийския океан може да е буквално затрупано със скрити фрагменти от суша, които са потънали след разцепването на суперконтинента Пангея и образуването на съвременните континенти.
Пангея започва да се разделя на две преди около 200 млн. години. Тогава от нея се образуват протоконтинентите Гондвана (на юг) и Лавразия (на север). Самата Гондвана след това се разделя на Мадагаскар, Австралия, Антарктида и Индия,
Учените предполагат, че освен Мавриция на дъното на Индийския океан може да има и друго континентално парче, което лежи скрито под днешните Сейшелски острови.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!