Предстои създаване на Национална аптечна карта, която да регулира недостига на аптеки в страната. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на парламентарния контрол. Други промени предвиждат разкриването на аптеки на втори или следващ адрес да бъде по улеснена процедура и с минимални такси.
"Таксите за услугата ще бъдат минимални. Няма да се изисква на втория следващия адрес да работят магистър-фармацевти на пълен работен ден, а ще се допуска работното време да бъде не по-малко от два дни седмично по четири часа".
Обявените законодателни инициативи бяха оповестени след въпрос на депутата от "БСП за България" Дора Янкова, която напомни за ангажименти на правителството и обърна внимание, че в отдалечени райони, в които няма аптека, снабдяването с лекарства е все по-непосилно за хората, като даде пример със Смолянска област:
"От Смолян до община Баните 15 населени места нямат аптека. При тях публичните услуги в здравеопазването стават по-скъпи от 4 до 16 лева на месец, а те са пенсионери, те са бедни хора".
В същото време се оказва, че България е на едно от челните места по брой аптеки на глава от населението в Европа, но на едно от последните места по достъп до фармацевтични услуги заради силна концентрация на аптеки в големите градове.
Във връзка с тези дисбаланси здравният министър Кирил Ананиев обяви, че вече в Народното събрание са внесени законодателни промени, които предвиждат създаване на Национална аптечна карта, с която ще се определят и планират потребностите на населението от достъп до лекарства и осигуряване на аптеки на места, в които липсват или не достигат.
Поне една денонощна аптека трябва да има във всеки областен град.