Процесът на присъединяване към еврозоната, който започва с участието в т. нар. чакалня, ще бъде катализатор на реформи в България и ще окаже благоприятно развитие за икономиката независимо дали страната е във валутния съюз или ще остане извън него. Това мнение изразява управителят на БНБ Димитър Радев в изданието "Световен публичен инвеститор" (Global Public Investor) на Официалния форум на парични и финансови институции (OMFIF), съобщи БНБ.
"Процесът на присъединяване към еврозоната, започващ с участието на националната парична единица във ERM II, ще бъде катализатор за по-нататъшен напредък, приспособяване и реформи. Всичко това в крайна сметка ще окаже благоприятно влияние върху икономиката независимо дали сме в еврозоната, или все още извън нея. Самото пътуване е също толкова важно, колкото и постигането на крайната цел", смята Радев.
Той отбелязва, че България показва убедителни макроикономически показател - над две десетилетия парична стабилност, фиксиран към еврото валутен курс, . Обменният курс на лева е фиксиран към еврото и паричният съвет е непоклатим както в добри, така и в лоши времена, дори и по време на кризата през 2008 г. България поддържа като цяло балансиран бюджет и е известна с третото най-ниско съотношение дълг/БВП в ЕС. Банковият сектор е здрав, с капиталова адекватност и ликвидност над средните за ЕС", подчертава управителят на централната банка. Затова според Радев е логично да се очаква, че "страна с такъв опит следва да не бъде спирана, а да се приветства тръгването й по пътя към еврозоната чрез участието на лева в ERM ІІ).
Едновременно с това той отбелязва, че "точният момент на приемане на еврото ще зависи не толкова от маастрихтските критерии за номинална конвергенция, които България в голяма степен изпълнява в продължение на много години, колкото от реалната конвергенция на икономиката". Радев напомня, че "за ускоряване на реалната конвергенция е необходимо да бъдат въведени структурни и институционални политики, които да бъдат последователно прилагани".
"Ние добре съзнаваме, че ако желаем България да стане пълноправен участник в процеса на реформи на европейско равнище, трябва да задълбочим допълнително собствените си реформи. Трябва да трансформираме своето устойчиво икономическо възстановяване в трайна реална конвергенция", уверява управителят на БНБ.
Радев посочва, че като бъдещ член на еврозоната България проявява силен интерес към реформите в нея, а пълното изграждане на банковия съюз е сред приоритетите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз.