Банкер: Агресивната политика на ЕЦБ не доведе до съществен растеж на еврозоната

21.12.2016 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Това наводняване на Евросистемата от ЕЦБ с пари помогна за стабилизиране на ситуацията, но в действителност не даде значителен тласък на общия икономически растеж
Банкер: Агресивната политика на ЕЦБ не доведе до съществен растеж на еврозоната
Снимка: под лиценза на creative commons

Агресивната парична и лихвена политика на ЕЦБ не успя да повиши съществено икономическия растеж в еврозоната. Това заяви в сряда членът на банката и президент на Латвийската централна банка Илмар Римшевич, предаде националното радио.

Той обвини липсата на напредък по отношение на икономическите реформи и на стимулиращия финансов пакет на Европейската комисия като причини за намаляване на доверието и на кредитирането въпреки масовото инжектиране на пари в брой от страна на ЕЦБ от 2015-а година насам.

Това наводняване на Евросистемата от ЕЦБ с пари помогна за стабилизиране на ситуацията, но в действителност не даде значителен тласък на общия икономически растеж, заяви Римшевич пред латвийско радио.

Позовавайки се на собствената си страна като пример в това отношение, Илмар Римшевич посочи, че голяма част от парите, които неговата централна банка инжектира в латвийската икономика са в банкови сметки и в очакване на по-добри времена.

Неговото изявление е факт, след като по-рано този месец ЕЦБ разшири схемата си за покупки на активи, известна като "количествени улеснения", до края на 2017-а година, отбелязвайки, че е все още убедена, че инфлацията в еврозоната се е насочила към целевото ниво от малко под 2 на сто.

Това е третия член на ЕЦБ, който през последните дни изрази разочарование относно стимулиращата парична програма на централната банка.

През миналата седмица главният икономист на ЕЦБ Питър Прает, който беше архитектът на програмата за "количествени улеснения", заяви, че нейното влияние върху инфлацията е било разочароващо.

Няколко дни по-късно, президента на Бундесбанк - Йенс Вайдман, който е дългогодишен критик на агресивната стимулираща програма, отбеляза, че централните банки са до голяма степен безсилни по отношение на съживяването на потреблението и търсенето, предупреждавайки, че се иска прекалено много от тях.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...