Великобритания има време до края на 2020 г. да промени мнението си за напускането на единния европейски пазар, каза главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит Мишел Барние, цитиран от Би Би Си.
По думите му, ако Лондон промени "червените си линии" по време на преходния период след Брекзит, ЕС също ще промени позицията си.
Британският премиер Тереза Мей многократно е заявявала, че Великобритания ще напусне единния пазар и митническия съюз на ЕС. По думите й това е необходимо, за да се гарантира, че Обединеното кралство ще разполага с властта да контролира границите си и да сключва търговски сделки с други страни.
Великобритания ще излезе от ЕС през март 2019 г. и оттогава ще започне т.нар. преходен период, който ще продължи до 31 декември 2020 г. Преговорите между двете страни продължават, но Великобритания вече заяви, че планира да напусне единния пазар, който осигурява свободната търговия през границите и е свързан със свободното движение на хора между държавите членки.
В интервю с репортери от няколко европейски вестника Барние каза, че Великобритания няма да напусне единния пазар и митническия съюз преди 31 декември 2020 г. и дотогава "всичко е възможно". "Ако Обединеното кралство иска да промени червените си линии, тогава и ние ще променим нашите", посочи Барние, като все пак призна, че не очаква това да се случи.
Той допусна Великобритания да последва модел, подобен на норвежкия, при който има достъп до единния пазар в замяна на финансов принос, приемане на европейско законодателство и позволяване на свободното движение на хора.
Би Би Си коментира, че според ЕС бъдещите отношения с Великобритания няма да бъдат окончателно договорени до датата на напускането й – 29 март 2019 г. Това означава, че по време на преходния период Лондон може да проени мнението си за това какво иска и след това да се преговаря на тази основа.
Британското правителство иска до есента да договори сделка за свободна търговия с ЕС, която да замени членството на страната в единния пазар, така че да има време споразумението за оттегляне да бъде ратифицирано от британския и от европейските парламенти до март. ЕС обаче намекна, че до този срок ще е възможна единствено "политическа декларация".