Бизнесът в Кале след ”Джунглата”

31.10.2016 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Туризмът достигна мъртвата точка, бизнесът бе замрял... “Джунглата“ нанасяше тежки щети на този пристанищен град в северната част на Франция
Бизнесът в Кале след ”Джунглата”
Снимка: БГНЕС

Той сега се надява да се възползва от премахването на огромния лагер за мигранти, за да се върне към активен живот. 

"Време беше "Джунглата" да бъде опразнена от хилядите си обитатели", със задоволство казва Кристоф Дьофеве, собственик на бирарията "Au Davydson", разположена на няколко стотин метра от гарата. "Икономика наистина страда, откакто те дойдоха".

Картините, които показваха как мигранти превземат с щурм камиони, или сблъсъците в техния лагер, накърниха репутацията на града с население 72 000 души, който дължи и късмета, и злочестията си на близостта с британското крайбрежие. 

Милиони хора преминават всяка година през пристанището му, но то привлича и нелегални, които мечтаят да пресекат протока, за да стигнат до Великобритания.

Референдумът през юни на Острова, на който британците гласуваха за Брекзит, не помогна с нищо, причинявайки срив на британската лира. 

Последицата: в центъра на града вече не могат да се срещнат британци, които бяха свикнали да пазаруват в Кале, или пък само да спрат в града, за да си похапнат сладко на път през ваканциите.

На улица "Роаял", основната артерия в града, преди баровете и ресторантите "бяха пълни с англичани", спомня си пенсионерката Мишел Тулот, седнала в една бирария, където броят на сервитьорите превишава броя на клиентите.

Пазарът на недвижими имоти също пострада, посочва Евелин Дюрие, професионалист в сектор. Нейният офис се намира в центъра на Кале.

Отразяването на миграционната криза от медиите "изкриви представата за Кале" и прогони инвеститорите, със съжаление казва тя, уточнявайки все пак, че броят на сделките между частни лица е останал относително стабилен.

На 5 септември асоциация на търговците в Кале и шофьори на камиони блокираха магистралата, за да настояват за премахването на "Джунглата", сочена с пръст като причина за подкопаването на местната икономика и източник на проблеми със сигурността, тъй като мигрантите издигаха барикади в опитите си да се качат на преминаващите камиони, пътуващи за Англия.

От няколко дни "Джунглата", в която само преди седмица подслон бяха намерили между 6400 и 8100 мигранти, вече е пуста. От понеделник над 4500 мигранти бяха прехвърлени към центрове в различни райони на Франция, а 1500 непълнолетни, бяха настанени във временен център. 

Дейностите по разрушаването на лагера бяха възобновени в събота сутринта.

Въпреки всичко Евелин Дюрие не намира основание да спре да се страхува от опасността от приток на нови вълни от мигранти. 

"Настроена съм скептично за времето след "Джунглата"," казва агентката на недвижими имоти, Кале продължава да бъде най-близкият град до британското крайбрежие. "Има опасения, че те (мигрантите) отново ще завземат града".

Ерве Льогран пък гледа философски на нещата. Този таксиметров шофьор е успял да балансира сметките си благодарение на притока през последните дни на медии, дошли да отразяват премахването на огромния бидовнил, символ на затрудненията на Европа да се справи с миграционната криза.

"Може би изгубихме туристи, но пък спечелихме журналисти като клиенти", казва той с усмивка на лицето.

* Оригиналното заглавие на текста е: "След изчезването на "Джунглата" търговците в Кале се надяват на глътка въздух".

Джина Доджет, Франс прес*

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...