"Българската икономика е стабилна. Не би трябвало да е трудно България да влезе в чакалнята на еврозоната. След като вече сте вътре, ви трябват 3 години до практическото въвеждане на еврото". Това заяви в интервю за БНТ заместник-председателят на Европейската комисия, който отговаря за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис. Тази седмица се очаква той да представи дългоочаквания пакет от мерки за реформи в еврозоната.
"В момента работим върху това за довършим икономическия и паричен съюз и на 6 декември ще представим пакета от мерки. Основната идея е да направим еврозоната по стабилна и устойчива срещу потенциални бъдещи икономически шокове. Трябва да рестартираме и процеса на конвергенция или сближаване вътре в съюза. Започваме поредица от инициативи, като например създаване на отделна бюджетна линия за еврозоната вътре в европейския бюджет, за да ? осигурим фискална стабилност", обясни Домбровскис.
Той добави, че се планира да се създаде предприсъединителен инструмент, който да помага на държавите-членки, които сериозно работят за въвеждане на еврото.Има и инициативи за финализирането на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари. "Ще засилим и ролята на Европейския стабилизационен механизъм, който ще се превърне в Европейски валутен фонд", каза зам.-председателят на ЕК.
Според него при въвеждане на еврото България може да очаква сериозна подкрепа - преди всичко техническа помощ, но е възможно да стане дума и за финансово подпомагане. Но допъни, че не става въпрос само за пари или поне, че парите не са на първо място.
По отношение на българското европредседателство Домбровскис каза:"Очакваме с нетърпение България да поеме председателството на Съвета на Европейския съюз. Българското правителство вече беше тук за среща с еврокомисарите. Имахме възможността да обсъдим приоритетите на българското председателство и бих казал, че те изцяло отговарят и на приоритетите на Европейската комисия. В икономически план очаквам сериозна работа по структурните реформи и поредица от законодателни предложения, свързани с банковия съюз и съюза на капиталовите пазари. Но, разбира се, има и много други области, в които българското председателство ще трябва да бъде много активно".