Ген. Мутафчийски: Илюзия е да се смята, че коронавирусът ще ни подмине

01.03.2020 | 09:00
по статията работи: econ.bg
В Европа, за 24 часа, единствено в Италия се наблюдава скок на случаите – с около 450. Там броят на заразените с новия коронавирус вече е равен на броя на заразените от целия континент
Ген. Мутафчийски: Илюзия е да се смята, че коронавирусът ще ни подмине
Снимка: ВМА

Илюзия е да се смята, че коронавирусът ще ни подмине, но всеки ден, в който нямаме положителен резултат, е спечелен ден. Прегради и граници пред вируса, който се разпространява по въздушно-капков път, няма. Това каза началникът на Военномедицинска академия (ВМА) ген. Венцислав Мутафчийски по време на редовния брифинг на Националния кризисен щаб, предаде БГНЕС.

От думите му стана ясно още, че всичките 22 проби, изследвани вчера са отрицателни, а днес предстои да бъдат изследвани 10.

Нямаме регистриран случай на заразен с COVID-19 към този момент, отбеляза още веднъж ген. Венцислав Мутафчийски.

В Европа, за 24 часа, единствено в Италия се наблюдава скок на случаите – с около 450. Там броят на заразените с новия коронавирус вече е равен на броя на заразените от целия континент. Само в Италия има над 1150 случая. За цяла Европа са около 1700.

В последните часове няма обработени нови проби, посочи още ген. Мутафчийски. Към 7.30 часа тази сутрин в Националната референтна лаборатория все още нямаше пристигнали проби от страната.

В събота контролните изследвания, извършени при междулабораторен обмен на 2 отрицателни проби, също потвърждиха, че у нас няма доказан случай на COVID-19.

„Прави впечатление задържането на тенденцията в редица държави в Европа, в които има по един случай и нито един допълнителен, а вече минаха повече от 4 дни. За нас това представлява интерес. Техните резултати би трябвало да бъдат препотвърдени по инструкция от ЕК в референтните лаборатории в Нидерландия и Германия”, заяви началникът на ВМА и добави, че при първи положителни проби у нас също сме задължени да поискаме препотвърждение от международна лаборатория. Той добави още, че използваният метод на изследване дава и грешки, и за това е необходимо да има препотвърждение и именно затова проби у нас се изследват контролно на други места. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...