"Задължението всички собственици на сгради да изготвят технически паспорти ще отпадне", обяви регионалният министър арх. Виолета Комитова. По нейните думи вече се подготвя промяна в наредбата.
Сега срокът за изготвяне на такъв документ за всички сгради у нас е до края на 2024 г. Според настоящите изчисления издаването на технически паспорти би струвало на всеки собственик в жилищна сграда между 200 и 1000 лева. Комитова обаче смята, че това е излишна процедура, която натоварва бюджетите на хората, затова обмисля отпадането ѝ. Техническият паспорт всъщност съдържа цялата информация за годината на изграждане, използваните материали, вида на строителството, пожароустойчивостта и сигурността при земетресения, както и за направените ремонти в съответната сграда. Изискването за изготвянето им е на ЕС.
По обобщени данни на Агенцията по геодезия, картография и кадастър към април 2021 г. в кадастралната карта и кадастралните регистри са регистрирани 2 763 240 нови и съществуващи сгради. Копия на техническите им паспорти са предоставени за 10 803 или 0,39 на сто от тях. Към края на 2020 г. броят на обновените съществуващи жилищни сгради с технически паспорти е малко над 2200, което в относителен дял е под 0,11 на сто.
Приетата Дългосрочна национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд предвижда до 2050 г. да бъдат обновени 60 на сто от жилищния фонд и близо 17 на сто от нежилищния, като площта на обновените сгради от целия сграден фонд се очаква да бъде над 45 на сто. Според нея мерките за енергийна ефективност и енергоспестяване трябва да бъдат съчетани по подходящ начин с техническите мерки за устойчивост на конструкцията, безопасност в случай на пожар, хигиена, здраве и околна среда, достъпност и безопасност при експлоатация, устойчиво използване на природните ресурси.