Да гориш история 1

14.08.2012 | 15:27
по статията работи: Лили Бончева
Или как Комисията за защита от дискриминация настоява стиховете на поета и революционер Христо Ботев да не присъстват в учебното съдържание
Да гориш история

В една хубава книга, която включва числото „451” и скала за измерване на температурата, различна от Целзий, се горят книги.

В един летен ден, в който по скалата, наричана Целзий, се отчитат 38 градуса, става нещо. Не се гори точно книга, по-скоро се задава въпросът защо пък да не се изгорят няколко реда.

А всъщност се прави опит да се гори история и цялата идея зад един автор.

„Да гледа турчин, че бесней над бащино ми огнище” е пример за политически некоректен израз, тъй като внушава негативно отношение спрямо турците и ги представя като поробители и насилници", посочва Комисията за защита от дискриминация (КЗД) в свой доклад и препоръчва тези и подобни стихове от Христо Ботев да не се дават като примери в училище, тъй като извадени от историческия контекст ще създадат отрицателни нагласи към турското малцинство. 

Дали модерният Гай Монтег от КЗД би стигнал до замислянето и вникването отвъд огъня, както успява да направи героят на Бредбъри?

Или сме „на прощаване” с поредните отломки коректност и уважение към предците си, както и към самите себе си?

Историята подлежи на постоянна оценка и преосмисляне и рядко фактите в нея остават еднозначни и непоклатими. Това не е извинение в случая, нито в който и да е подобен такъв.

Все още отказвам да повярвам, че това е нещо легитимно и ще се радвам изключително много, ако някой от КЗД излезе и даде логично и поне малко смислено обяснение (или извинение!) за използвания подход и причините за изводите в доклада. Ако върне огъня в маркуча обратно по тръбата, заглуши рева му и вдигне чисти ръце.

Но… стига ми тая награда -
 да каже нявга народът:
  умря сиромах за правда,
  за правда и за свобода...”

А не за огън.

 

Източник на коментара е блогът Bad Apple

Бел.ред. Няколко часа след публикуването на горния текст, министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов свика извънредна пресконференция, на която съобщи, че творчеството на Христо Ботев няма да бъде премахвано от българските учебници.

Оцени статията:
5.00/5
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Марко Треволюбов 01.09.2012 | 14:16
Имах случая да видя доста отрицателни коментари в мрежата по повод на измисления казус относно Ботев, Левски и въобще родната българска история и опитите на разни инородни екземпляри да обясняват на българите каква била тяхната история и кое в нея го бивало, а кое не. В емоционален план напълно споделям тези отрицателни мнения, но не бих желал лично да давам принос към тях. Просто твърде много негативизъм има в живота около нас, та и сами добавъчно да го умножаваме. Затова си позволявам вместо коментар по темата да поместя едно лично стихотворно съчинение, породено от подобен повод преди 14 години. Комуто се хареса, мога да кажа, че ставаме все повече – индивидите, които обръщат гръб на всичко грозно и пошло в околната действителност. Без при това да правим компромиси с личното си достойнство и светоусещане. Ботйову Тоз, който сам среса глава за топора, сто хъша хареса за сетна опора; в писмо рече сбогом; с нож си купи виза; без хляб и без огън, с една само риза качи се в Балкана, храма див и здрачен, не чака покана бой да почне страшен; Тоз, който не пъхна глава във ярема и с радост издъхна в бран с чуждо племе, пое си куршума — със пълни гърди — не каза ни дума — къде го боли — Тоз, който положи глава пред олтара и точката сложи връз надежда стара. Той — Ботйов — тъй лесно умря за свобода, изпя двайсет песни и сля се с народа. Пловдив, 1998 г. Изготвил тази обосновка за великия Ботев съгласно изискванията на т.нар. Комисия за защита от дискриминацията: Марко Треволюбов
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...