Денков: Вносът от Украйна трябва да бъде освободен, за да се намалят цените на храните

13.09.2023 | 11:20
по статията работи: econ.bg
Премиерът Николай Денков предлага пакет от мерки в подкрепа на зърнопроизводителите, които протестират срещу изтичащата утре забрана за внос на зърно от Украйна
Денков: Вносът от Украйна трябва да бъде освободен, за да се намалят цените на храните

Премиерът Николай Денков предлага пакет от мерки в подкрепа на зърнопроизводителите, които протестират срещу изтичащата утре забрана за внос на зърно от Украйна.

Преди началото на заседанието на Министерския съвет Денков посочи, че с възобновяването на вноса се очаква да поевтинеят храните и фуражите, ще спадне инфлацията, а постъпленията в бюджета ще се увеличат.

Той се ангажира правителството да поиска от Европейската комисия допълнителни компенсации за загубите на българските земеделски производители и особено на производителите на слънчоглед. България ще се включи по-активно в коридорите за транзит на украинско зърно към региони, в които се нуждаят повече от него и ще засили фитосанитарния контрол, за да гарантира здравето на гражданите. "Така ще проявим национално отговорна грижа за цялото общество, а не само за един сектор", поясни министър-председателят.

Той напомни, че за тази година са изплатени предвидените за изплащане към земеделските производители около 2 млрд. лв. от субсидии и помощи. Той изрази учудване, че "сектор, който получава 2 млрд. лв. за година, може да твърди, че липсва каквато и да е държавна подкрепа". От тези 2 млрд. лв. 890 млн. лв. са от държавен фонд "Земеделие" по европейска линия, 388 млн. лв. са целеви средства от държавния бюджет, отделно 390 млн. лв. от централния бюджет и 290 млн. лв. от бюджета на Министерството на земеделието и храните. Твърдението, че държавата няма грижа за сектора е невярно. Добре е и секторът да има грижа за държавата, когато формулира своите искания, коментира премиерът.

проекторешение, с което Народното събрание не подкрепя удължаването на забраната за внос на украинско зърно след 15 септември, когато срокът й изтича. Икономическата комисия одобри текста, предстои той да бъде обсъден в пленарната зала. Междувременно производители на зърно се обявиха против и предупредиха, че ще организират протести.

През май ЕС удължи с една година безмитния внос на украинска селскостопанска продукция, за да помогне на воюващия Киев, чиито основни канали за експорт в Черно море бяха отрязани от Русия. Това доведе до удвояване на украинския износ на зърно в Европа, от което най-силно бяха засегнати пет държави - България, Румъния, Полша, Унгария и Словакия. След като първоначално им отпусна финансова помощ 150 млн. евро (27 млн. за България), Европейската комисия позволи и временна забрана за внос на четири украински земеделски стоки (пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе) в петте държави.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...