На 1 юли КЕВР направи една прогноза за следващата година за цената на топлинната енергия. Има проблем, защото прогнозата се прави на базата на Наредба 5, която миналата година беше променена. КЕВР се презастрахова срещу евентуално повишаване на природния газ и въглеродните емисии. Цената на топлинната енергия на базата на тези показатели се променя веднъж в годината. Изминалият отоплителен сезон показа, че прогнозите, които КЕВР прави, не са верни и са завишени. Работната група в КЕВР установи, че са надплатени 29 млн. лв. за 2020 г. Отправих питане как ще бъдат възстановени тези пари”, обясни Ковачева в ефира на NOVA.
„Настоявам да се промени наредбата и всеки месец КЕВР да казва дали се увеличава, или намалява цената на топлинната енергия. Веднъж в годината се отчита парното. Хората веднъж плащат прогнозно потребление, втори път по прогнозна цена".
"Получих информация от ДАМТН, че са проверени абонатните станции - 17 500 и са собственост на топлофикациите. Направени са проверки на 130 такива станции. При 90 от тях уредите са с изтекъл срок на валидност. Това създава съмнения за това какво измерват те. Не е редно така да се изоставят нещата. Изпратих препоръка на „Топлофикация“ да ги провери и да ги смени там, където е изтекъл срокът“, посочи омбудсманът.