Димитър Маргаритов: Респектът в областта на потребителската защита се гради и с комуникация

01.08.2017 | 14:00
по статията работи: econ.bg
Според председателя на КЗП до момента летният сезон протича спокойно
Димитър Маргаритов: Респектът в областта на потребителската защита се гради и с комуникация
Снимка: Пресцентър на КЗП

„Респектът не се гради само със строг контрол и със затваряне на обекти. Респектът се гради и с комуникация. Мисля, че това, което правим, дава своя положителен резултат, каза Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) в предаването „България сутрин” по BG ON Air. 

„От една страна, ние приканваме потребителите да бъдат активни и винаги, когато установят, че има проблем, да бранят своите права. Първо, като изискват от самия хотелиер или ресторантьор да си свърши работата. Ако той не го направи, да сигнализират при нас. От друга страна, самите търговци да бъдат коректни”, посочи Маргаритов.

Според председателя на КЗП до момента летният сезон протича спокойно. „Добрата тенденция е, че нарушенията като че ли не са чак толкова много. До момента при извършени над 1700 проверки в туристически обекти по Черноморието имаме съставени 110-115 акта за нарушения от различно естество, някои от които срещани и в минали сезони. Освен несъвпадането на обещаното от туроператори и хотелиери с предоставеното на място, установихме и някои нелоялни търговски практики на плажната ивица. Например предлагане на шезлонг и шалте само в комплект – практика, която към момента с активното поведение на контролния орган, гражданите и медиите е преустановена”, обясни той. 

Новите за сезона виртуални приемни на КЗП също допринасят за по-бързото решаване на възникващи въпроси. „През изминалите сезони ние имахме опита с наши временни офиси. Там активността беше по-малка. Очевидно тук този начин за бърза комуникация при това безплатна, удобна дава своя резултат и ние имаме възможност да реагираме много бързо на сигналите на гражданите”, добави Маргаритов.  

Наред с проверките по морето Комисията следи и търговската мрежа в страната. „Когато говорим за продукти, говорим и за безопасност. През тази година заедно с колегите от Агенция „Митници” по силата на двустранно подписано споразумение проверихме няколко хиляди сезонни стоки за необходимите документи и сертификати за безопасност”, каза председателят. Наскоро контролният орган е забранил градински мебели – шезлонги, маси, които са опасни от гледна точка на това, че не издържат на натоварване, имат остри ръбове и не отговарят на възприетите стандарти. Маргаритов посочи, че това е основно направление в дейността на Комисията, в резултат на което България продължава да бъде един от лидерите в Европейския съюз по навременно откриване и уведомяване в системата, която функционира на територията на зоната за безопасните стоки, особено когато става дума за деца. 

Председателят съобщи, че през август Комисията ще продължи да наблюдава качеството на туристическия продукт. „Освен това, реагираме и по жалби и сигнали на потребители, които касаят търговската мрежа като цяло. Свидетели сме вече и на летните намаления. Понякога те не са реални, тъй като стоката не е продавана на старата цена един месец – търговецът може да вдигне цената, за да анонсира след това голям процент отстъпка. По линия на безопасността също продължаваме да работим много сериозно, като целта е да направим така, че да не се допуска опасните стоки да стигнат до пазара”, допълни той. 

„В България в момента има добри условия за туризъм и за почивка – времето е хубаво, качеството на туристическия продукт е на приемливо ниво. Хората трябва да бъдат активни, когато виждат, че не получават това, което очакват и за което са платили. Да предявят своите претенции пред търговците, да настояват и ако имат затруднения, да знаят, че институциите са на тяхна страна и че ще се намесим. Не само Комисията за защита на потребителите, и Агенцията по храните, и Министерството на туризма, и всички други ангажирани институции са в доста добра кондиция и полагат неимоверни усилия за това България да се утвърди като световна туристическа дестинация. Мисля, че не е претенциозно да кажем, че вървим по този път и най-вероятно ще успеем да го постигнем”, завърши Маргаритов. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...