За разликите между Гърция и България

26.03.2010 | 13:42
по статията работи:
Докато модерните български хъшове громят тирана във Facebook, гърците блокират цяла държава offline
За разликите между Гърция и България

Автор на коментара за Югозападна информационна агенция: Иван Петрински*

По какво си приличат и по какво се различават България и Гърция? Това е въпросът, който напоследък ме кара да се замислям все повече.

Причината да питам, е, че след приемането на България в Евросъюза и отпадането на ограниченията за пътуване, двете съседки започнаха да живеят във все по-голяма симбиоза и това е все по-осезаемо - особено по граничните райони като Пиринския.

Оказа се, че нашенецът предпочита да опъва морно тяло по чистите плажове на Бяло море, нежели да плаща 20-30 лева за чадър на мръсното и презастроено, но иначе родно Черноморие.

Освен това Аспровалта е три пъти по-близо от Варна. За храната и обслужването няма да говорим, а и цените вече не се различават. И не само това. Хиляди българи се юрнаха да пазаруват из лъскавите молове и бутици на Солун, където стоките са истински и на цена понякога в пъти по-ниска от тази в България.

Гърците от своя страна пък се оказаха инвеститор №1 едно в страната ни години наред. Предпочетоха да карат ски на Банско, а Сандански и Петрич са вече традиционни дестинации за уикенда.

Дори 60-70% от банковия ни сектор се оказа в ръцете на елините, че дори и политиката ни към съседна Македония се оказа идентична. Започнаха едни визити, едни делегации, една обмяна на опит, бизнес и култура...

Внезапно забелязахме и че повече от хилядолетие всъщност живеем заедно, и че сме страшно еднакви - и по манталитет, и по всичко.

Братя - балканджии, че и европейци!

Получи се така, че вековната вражда между двата народа, описана в учебници и възпята в песни и поеми, се стопи за няколко години.

Чуден свят, да видиш ти! И тъкмо всичко изглеждаше поръсено с небет шекер, когато се появи нейно величество Кризата и разликите лъснаха тутакси.

Гърция се оказа задушена от гигантски дългове, а премиер и министри се разтърчаха из Старата Добра Европа да търсят спасение и помощ.

Хазната се изпразни и правителството им бе принудено да вземе драконовски антикризисни мерки.

Това предизвика автоматично всенародно недоволство. Всички си спомняме едномесечната гранична блокада на тракторите при Кулата-Промахон. Преди дни буквално около два милиона гърци излязоха на протест и почти парализираха страната.

Ами да! Хората си имат права, и си ги търсят, и не желаят да плащат за чужди грешки! В България също се надигна недоволство. Ние се разбунтувахме срещу стачкуващите гърци, защото се оказа че ни пречат да идем на пазар в Солун, да речем. Заканихме се дори в отговор да ги блокираме през лятото. Да им го върнем, един вид.

У нас положението се оказва не по-розово. Ние също видяхме дъното на джоба си. Тълпите англичани изчезнаха, чуждите инвеститори намаляха.

Правителството ни също се принуди да въведе непопулярни мерки. Но нашите протести се ограничиха в няколко виртуални групи в социалната мрежа Facebook ("Фейсбук") и скромни протести на противниците на генномодифицирания зарзават.

Оказа се, че като общество сме маааалко беззъби.

Гърците, за разлика от нас, показаха, че и властта, и парите са у хората и държавата се съобразява с това.

Май трябва да се замислим.

*Авторът на коментара Иван Петрински е главен редактор на в. "Български новини", предназначен за сънародниците ни в Гърция, Кипър и Италия. Юрист по образование. С много публикации в пресата, има и телевизионни участия. На 36 години е, все още неженен, с 18 години стаж в медиите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...