Зорница Русинова: Важно да видим в пълнота целия бюджет

27.11.2024 | 07:45
по статията работи: econ.bg
Не е добре непрекъснато да повтаряме, че трябва да се орежат разходите, за да се вместим в 3-процентия дефицит и да влезем в еврозоната. Трябва да намерим баланса между разходите и приходите
Зорница Русинова: Важно да видим в пълнота целия бюджет
Снимка: БНР

Не е добре непрекъснато да повтаряме, че трябва да се орежат разходите, за да се вместим в 3-процентия дефицит и да влезем в еврозоната. Трябва да намерим баланса между разходите и приходите. Това каза пред Bulgaria ON AIR председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова.

Тя посочи, че в нормална обстановка се очакваше вече да има депозиран от страна на Министерския съвет бюджет, депутатите да са избрали председател, комисии и вече да се разсъждава върху приоритетите за следващата година.

„За нас е важно да видим в пълнота целия бюджет, защото това, което до момента се дебатира в обществото пространство са отделни предложения, свързани или с ограничаване на разходите или с по-добра събираемост на приходите. По никакъв начин не виждаме цяла картина, за да може да се направи преценка“, каза тя.

Русинова припомни, че един от основните източници на инвестиции в страната са европейските средства – не само по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), който още изчаква да бъдат приети определени реформи и закони. Според нея има огромни забавяне и при изпълнението на самите проекти, и при плащанията до крайните бенефициенти.

„Ако бяха стартирали мащабно всички програми за енергийна ефективност, това щеше да доведе до понижение на сметките за битовите потребители и по-малък дял от бюджета за средствата за отопление за следващата година“, посочи тя като пример.

Русинова подчерта, че за да има предвидимост и за хората, и за бизнеса, е важно да се направи цялостното предложение за бюджета.

„Ясно е, че социалните разходи със застаряващото население на страната ни, разходите за здравеопазване и социални дейности със сигурност ще нарастват“, каза тя. Засега обаче няма информация какъв се предвижда да бъде размерът на семейните надбавки, за социалните помощи.

Липсата на предвидимост е най-големият проблем в момента – за да може бизнесът да заработи и да посрещне всички кризи, които се задават и в Европа, каза още тя.

„По отношение на еврото е важно да кажем, че трябва да продължи техническата подготовка – наредбите и цялото законодателство, което трябва да се довърши, да се продължи с информацията към гражданите, трябва да има особено внимание към най-уязвимите хора“, отбеляза Русинова. Тя даде пример с възрастните хора в малките населени места, които имат спестявания в брой и трябва да бъдат сигурни, че ще могат спокойно да ги превалутират.

„Риск има, надявам се да се стигне до разумност, да има добро предложение от служебния кабинет. Ако се стигне до редовен кабинет, това би било най-добре за цялата държава“, каза още тя.

Русинова подчерта значението на разходите за здравеопазване и образование, ключови за икономическото развитие на страната.

Председателят на ИСС коментира и внесеният отново от „Възраждане“ проектозакон за чуждестранните агенти. Тя посочи, че той противоречи на определени национални законови рамки, на общото конституционно право на гражданите в страната ни и на множество европейски разпоредби.

Според нея не просто много хора биха били стигматизирани като чуждестранни агенти, но и би довело до намаляване на чужди инвестиции и влизане на страната в международна изолация.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...