Иванка Шалапатова: Нашата цел е социалните предприятия да станат поне сто

05.10.2023 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Нашата цел в перспектива е социалните предприятия да станат поне 100, защото това дава възможност за трудова и социална ангажираност на хора от уязвими групи. Това заяви социалната министърка Иванка Шалапатова
Иванка Шалапатова: Нашата цел е социалните предприятия да станат поне сто
Снимка: Пресцентър на МТСП

Нашата цел в перспектива е социалните предприятия да станат поне 100, защото това дава възможност за трудова и социална ангажираност на хора от уязвими групи. Това заяви социалната министърка Иванка Шалапатова преди началото на международна конференция на високо равнище на тема „Социалната икономика – вдъхновяваща, иновативна, обединяваща”. Тя се провежда в рамките на Българското председателство на Мониторинговия комитет на Люксембургската декларация, което страната ни пое през втората половина на 2023 г.

„Социалната и солидарна икономика в България от години допринася за устойчивостта на социалната система, като се е превърнала в неразделна част от националната икономика“, каза още Шалапатова. Според нея достойното приобщаване на неравнопоставените групи на пазара на труда, тяхната подкрепа, социално включване и самостоятелен начин на живот е във фокуса на водените политики от Министерството на труда и социалната политика.

С видеообръщение към участниците се обърна и еврокомисарят за работните места и социалните права Никола Шмит. „В Европейския съюз продължаваме да следваме предложения в края на 2021 година План за насърчаване на социалната икономика и за създаване на работни места. Вярваме, че направените предложения от Европейската комисия за създаване на институционална рамка ще помогнат на държавите да интегрират социалната икономика в социалните си политики, което ще допринесе за по-широка подкрепа на гражданите, създаване на стабилни работни места, подобряване на живота на отделни групи и усъвършенстване на националните законодателства“, каза Никола Шмит.

На конференцията бяха обсъдени възможностите за сближаване на равнищата на развитие на социалната икономика в страните от Източна и Западна Европа чрез насърчаване на партньорствата между отделни региони и подкрепа на сектора чрез публично финансиране, както и чрез прилагането на добри практики за развиването на социални иновации и социални клъстери.

В рамките на събитието Иванка Шалапатова изтъкна, че след години усърдна и целенасочена работа, днес България е в челните редици, наред с други държави – членки на Европейския съюз, по отношение на изградена институционална среда и приета правна рамка за насърчаване на развитието на социалната и солидарна икономика. Министърът отбеляза, че социалната икономика не само създава работни места за уязвими групи, но и сближава и приобщава на основата на ценности като солидарност и демократичност.

„Социалните предприятия и социалното предприемачество са важни и значими с потенциала си да подготвят с необходимите умения и знания кадри за конвенционалния бизнес, да съдействат за професионалната квалификация на наетите лица от уязвимите групи, да осъществяват модернизация на работната сила. Именно затова планираме да надградим осезаемо действията си в областта в следващите години“, отбеляза министър Шалапатова. Тя обърна внимание, че бъдещото развитие на провежданата държавна политика в сферата налага обединяване на усилията на всички заинтересовани страни, тъй като е възможно само в тясното сътрудничество между гражданите, централната и местната власт, социалните партньори и бизнеса.

В рамките на форума беше обявено намерение за подписване на Споразумение за сътрудничество между Министерството на труда и социалната политика на България и Министерството на труда и социалната икономика на Испания.

Люксембургската декларация е подписана през 2015 г. от шест държави, като целта ѝ е била да се набележат мерки и да се споделя опит за развитието на социалната и солидарната икономика. Днес към нея са се присъединили 20 държави, включително и България.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...