Красен Станчев за фермерите: Към субсидиите се привиква като към наркотик

07.02.2024 | 11:40
по статията работи: econ.bg
"Когато има субсидии, към тях се привиква като към наркотик. Банките те финансират, защото очакват субсидии. И когато веригата за доставки се скъса или парите свършат, което се случва в момента, тогава започвате да молите за компенсации"
Красен Станчев за фермерите: Към субсидиите се привиква като към наркотик
Снимка: БГНЕС

"Когато има субсидии, към тях се привиква като към наркотик. Банките те финансират, защото очакват субсидии. И когато веригата за доставки се скъса или парите свършат, което се случва в момента, тогава започвате да молите за компенсации", каза относно протестите на земеделците икономистът Красен Станчев по Nova News. 

По думите му по регламентите на ЕС помощите само за отделни отрасли са забранени и трябва да са за всички. А, ако не са за всички, трябва да има нотификация на ЕК и на Дирекция „Конкуренция". Те решават дали тези пари да се отпуснат. "Премиерът Денков каза именно това – че първо трябва да се договорят и, когато е ясно какво точно ще се прави, да има съответната нотификация", допълни Станчев.

„Протестите на земеделците не са само български. Те са европейско явление. Според моето лично мнение – те са справедливи", коментира също доц. Боюклиев от Института за икономически изследвания при БАН. 

Доцентът беше категоричен, че субсидиите са нормално явление за земеделието и не са наркотик. „Това е една от най-успешните европейски политики. Ако сме решили да прекрояваме ЕС, това е друг въпрос. Пазарът е свободен и в това няма спор. Но какво свободно има в това да произвеждам торове, които са забранени в ЕС и да внасям сортове пшеница, които са забранени и нискокачествени, като тези от Украйна?", попита той.

Хиляди земеделски производители излязоха на протест с трактори в 85 точки от България. Във вторник се обединиха два паралелни безсрочни протеста - единият на Българската аграрна камара и Националната асоциация на зърнопроизводителите, а вторият - на други 25 организации. Всеки има своя причина - от солидарност с протестите, залели цяла Европа, до индивидуални казуси като отказани субсидии, проблеми със сателитните снимки, нови санкции за опожарени земи и т.н.

Опростен механизъм за оценка на финансовите резултати на зърнопроизводителите предложи премиерът Николай Денков във вторник в Министерският съвет. Този механизъм е част от новия меморандум, който е приготвил кабинетът. В него се предвижда пред НАП да се посочват преки разходи за труд, рента, семена, тор, препарати и услуги на фермерите, а не да се подава данъчна декларация, включваща и приходи, за да се докажат загуби.

За да получат субсидиите възможно най-скоро, земеделците трябва да се съгласят на диалог и да подпишат новите мерки. В споразумението се предвижда и подготвяне на нови 7 законопроекта, преговори с ЕК относно новите екологични изисквания, ще се запазят и режимите за внос на слънчоглед.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...