Не се налага децата да носят защитни маски по време на учебните часове. Запазваме модела и това, което наричаме пашкули, балончета, за да може да се осъществява активен обучителен процес. Позитивното при него е, че не се изисква носенето на маски в класните стаи, а негативното е, че ако има един заразен, се карантинира цялата паралелка. Това каза в "Тази сутрин" по бТВ министърът на образованието Красимир Вълчев.
Към днешна дата има 8,5 на 1000 ученици и учители, които са карантинирани, добави той.
"Ситуацията е динамична и непредвидима, но категоричното ни намерение е да имаме максимум присъствено обучение. Следим във всяка област броя на заразените. Има прагови стойности. Някои области в които ситуацията е тревожна", заяви министърът.
При 20% ученици със симптоми, сходни на COVID-19 или грип, ще се затваря цялото училище, добави той.
Сезонните грипове и коронавирусът ще доведат до усложняване на обстановката и затова е избрано това правило, обясни министърът.
След като водещият Антон Хекимян изтъкна, че в Търговище психолози са започнали работа с ученици заради загубата на учителката им, Вълчев каза, че там е преминат прага на тревожност и е било очаквано да се стигне до смъртен случай в системата. "Няма как да го избегнем, защото всеки 80-ти жител на България е учител. В едно от училищата в Търговище 18% от учениците са със симптоми за COVID-19. 280 пък са заявленията за обучение в електронна среда", добави той.
Министърът препоръча на учителите да носят предпазни шлемове в класните стаи, а навън да са с маски.
"По време на обучението в електронна среда ще се предоставят по 30 лева на учителите. Нямаше педагози, които да не преподават по време на затварянето на училищата през пролетта", добави той.
"Не е далече времето, когато във всяка класна стая ще има по един компютър. Средствата за купуването на 80 000 такива устройства са одобрени от ЕС, но процедурите са малко по-бавни", заяви Вълчев.
Не обмисляме удължаване на Коледната ваканция, добави той.