Кристалина Георгиева: Ниският растеж увеличава неравенствата и нестабилността

26.07.2024 | 15:35
по статията работи: econ.bg
"Дългите периоди на бавен икономически растеж могат да причинят увеличаване на неравенствата по света, но балансиран набор от политики може да предотврати подобен резултат", пише в блога си шефът на МВФ
Кристалина Георгиева: Ниският растеж увеличава неравенствата и нестабилността
Снимка: под лиценза на creative commons

"Дългите периоди на бавен икономически растеж могат да причинят увеличаване на неравенствата по света, но балансиран набор от политики може да предотврати подобен резултат". Това пише в блог публикация на управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева. В четвъртък започва среща на финансовите министри и централните банкери от страните от Г-20 в Рио де Жанейро, Бразилия. 

В текста се посочва, че "глобалната икономика буксува на ниска скорост, което може да нанесе силен удар по битката срещу бедността и неравенството". Както показва актуализираната прогноза на МВФ за преспективите пред световната икономика, глобалният растеж се очаква да достигне 3,2 на сто тази година и 3,3 на сто през 2025 г., което е под средното ниво от 3,8 на сто в началото на века до пандемията. Същевременно прогнозите на Фонда за средносрочния растеж продължават да чертаят най-ниски нива на показателя от последните десетилетия, отбелязва Георгиева.

Нов анализ на МВФ показва, че периодите на стагнация, които продължават по четири години или по-дълго, тласкат нагоре неравенството в доходите в различните държави с близо 20 на сто - значително по-високо, отколкото е увеличението, дължащо се на рецесия.

"С други думи, колкото по-дълго буксуваме в свят на нисък растеж, толкова по-големи неравенства ще има в него. А както виждаме, нарастващото неравенство може да подхранва недоволство от икономическата интеграция и технологичния напредък", допълва управляващият директор на МВФ.

"С правилните политики все още можем да избегнем капана на ниския растеж и нарастващото неравенство, докато в същото време работим да намалим бедността и глада", се казва в публикацията. Управляващият директор на МВФ подчертава три приоритетни политически сфери - ориентиране към включващ растеж, фокусиране на фискалните политики върху хората и засилване на глобалната предпазна мрежа.

"Първо, трябва да адресираме проблема с ниския растеж. Добре подготвен набор от реформи може да даде тласък на средносрочния растеж. Мерки за насърчаване на конкуренцията и подобряване на достъпа до финансиране може да помогнат на ресурсите да текат по-ефективно, което ще повиши производителността", отбелязва Георгиева. "Второ, трябва да направим повече, за да гарантираме, че фискалните политики подкрепят най-уязвимите членове на обществото. И накрая, имаме нужда от силна глобална финансова предпазна мрежа за държавите, които имат нужда от подкрепа. С тази цел МВФ работи по пакет от реформи на своята кредитна рамка", пише Георгиева.

"Един от уроците на близкото минало е, че не бива да игнорираме онези, които биват изоставени от икономическия и технологичен напредък - били те отделни хора в рамките на една държава или цели нации, които се затрудняват да наваксат и да затворят пропастта. Но с правилните политики и като работим заедно, можем да изградим проспериращ и справедлив свят за всички нас", посочва Кристалина Георгиева в публикацията си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....