България е сред страните, които ще могат да се възползват от Фонда за възстановяване след пандемията от Covid-19 въпреки ниския брой на заразените, заяви председателят на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер.
„Разбира се, първата идея е за хората, които са заразени. И това трябва да се взема предвид, тъй като в Северна Италия има региони, които бяха много сериозно поразени и тук трябва особен приоритет. Но последствията са далеч по-широки в икономически аспект. България, например, много добре управлява кризата и цифрите показват, че там заразените са най-малко в сравнение с другите държави. Това обаче не означава, че тя няма да има достъп до тези средства. Тя също е засегната икономически от тази криза и затова трябва да се възползва от този нов фонд", уточни Вебер на въпрос за критериите, по които ще се определя кои са най-засегнатите държави
Вебер заявява още в интервюто за БНР, че е постигнато съгласие с Европейската комисия за Фонда за възстановяване от пандемията с коронавируса. Той и колегата му Зигфрид Мурешан изпратиха писмо до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, в което заплашиха групата да наложи вето върху 7-годишния бюджет на Общността, ако парламентът не бъде изцяло ангажиран в изготвянето на плана за възстановяване.
В сряда (27 май) Европейската комисия ще представи ново предложение за дългосрочен бюджет на Европейския съюз и фонд за възстановяване от пандемията, чрез който да се помогне на икономиките в блока да се възстановят от рецесията.
Ключов момент е колко пари ще се получават под формата на безвъзмездни средства и колко под формата на заеми. Франция и Германия предлагат безвъзмездното финансиране да е в размер на 500 милиарда евро. Холандия, Австрия, Швеция и Дания не искат да се отпускат безвъзмездни средства, а само заеми. Комисията ще предложи комбинация от двете, но не е ясно в какво съотношение.